• 28 stycznia 2021

Jakie są moje opcje?

Uszkodzenie włosów to coś więcej niż tylko rozdwojenie końcówek. Bardzo zniszczone włosy mają pęknięcia w warstwie zewnętrznej (otoczce). Gdy powłoka włosa się unosi (otwiera), Twoje włosy są narażone na dalsze uszkodzenia i pęknięcia. Mogą też wyglądać na nudne lub kręcone i być trudne do opanowania.

Więc naprawdę możesz przejść od suchych, kruchych włosów do gładkich, lśniących zamków? Odpowiedź nie zawsze jest obcięta i wysuszona. W większości przypadków uszkodzenia włosów są trwałe, ponieważ włosy są w rzeczywistości zbiorem martwych komórek, co czyni je nie do naprawienia. Jedynym prawdziwym lekarstwem jest czas, para nożyc i podjęcie kroków, aby zapobiec nowym uszkodzeniom. Ale nie rozpaczaj, przy odpowiedniej pielęgnacji i kilku ukierunkowanych zabiegach, możesz pomóc przywrócić zewnętrzną otoczkę włosa i zacząć poprawiać jego wygląd i samopoczucie.

Jeśli wiesz, gdzie popełniłeś błąd

Czasami jest zbyt jasne, jak skończyłaś z uszkodzonymi włosami. W przypadku niewłaściwego użycia, narzędzia do farbowania, rozjaśniania i stylizacji mogą zrobić pewną liczbę na Twoich zamkach.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapobiegać dalszym uszkodzeniom i wygładzać objawy, aż do momentu, gdy będziesz w stanie obciąć uszkodzone włosy. Może być konieczne "podwójne zanurzenie", aby spełnić wszystkie Twoje potrzeby.

1. Farbowanie

Niezależnie od tego, czy byłaś pastelowa, syrena, czy po prostu próbowałaś pokryć kilka siwizn, farbowanie włosów w domu może mieć konsekwencje, które trwają dłużej niż kolor. Farby chemiczne mogą usunąć naturalną wilgoć z Twoich włosów, szybko sprawiając, że gładkie włosy stają się szorstkie w dotyku. O ile na początku Twoje włosy nie były jasne, być może musiałaś także rozjaśnić włosy przed nałożeniem farby (więcej na ten temat w części "To z rozjaśniacza" poniżej).

Jak ograniczyć dalsze szkody

Zostańcie w cieniu. Eksperci zalecają wybór barwnika w obrębie trzech odcieni Twojego naturalnego koloru i wybór odcieni ciemniejszych niż jaśniejszych, aby ograniczyć uszkodzenia. Nienaturalne kolory są trudniejsze do utrzymania i muszą być częściej retuszowane. Rzadziej barwią. Wydłużenie czasu pomiędzy kolejnymi remontami może również pomóc w zmniejszeniu uszkodzeń. Jeśli to możliwe, odczekaj od 8 do 10 tygodni - lub dłużej! - między kolejnymi zabiegami barwienia.

Żeby było to bardziej wykonalne:

 • Rzadziej myjesz włosy.
 • Używaj tylko szamponów przeznaczonych do włosów farbowanych.
 • Szampon i odżywkę spłucz chłodną wodą. Gorąca woda może spowodować otwarcie osłonki włosa lub jej uniesienie, umożliwiając wypłukanie barwnika.
 • Idź do profesjonalisty. Salony mogą być drogie, ale farbowanie często najlepiej pozostawić profesjonalistom. Profesjonalny kolorysta wie, jak używać odpowiednich produktów, aby zminimalizować szkody.
 • Wybierz pół- lub demi-permanent.
 • Zabiegi, które trwale zmieniają włosy, mogą zmienić je tak agresywnie, że jedynym rozwiązaniem jest ich odrost i rozpoczęcie od nowa.
 • Trzymaj się jednej usługi na raz.
 • Jeżeli chcesz chemicznie rozjaśnić, wyprostować lub utrwalić włosy, najlepiej zrobić to co najmniej dwa tygodnie przed wizytą u fryzjera. Daje to włosom czas na regenerację pomiędzy zabiegami.

Jak złagodzić istniejące szkody

Użyj oliwy z oliwek. Ta powszechna oliwa do gotowania jest również niezwykle popularna w pielęgnacji włosów. Olejki zostały pokazane z zaufanego źródła, aby pomóc nawilżyć włosy i wygładzić naskórek. O oliwie z oliwek mówi się w szczególności, że pomaga ona zmiękczyć włosy i uzupełnić bardzo potrzebną wilgoć. Jest też łatwy w obsłudze i stosunkowo niedrogi. Pamiętaj tylko, aby poczekać kilka dni po farbowaniu, zanim wykonasz zabieg na oliwie z oliwek. Używaj szamponu i odżywki bezpiecznych dla koloru. Produkty te mają odpowiednie pH, aby zapobiec obrzękom łodygi włosa i umożliwić wydostawanie się barwnika. Twój kolor będzie trwał dłużej, a Twoje włosy będą wyglądały i czuły się lepiej.

2. Rozjaśniacz

Jeśli przeszłaś od ciemnych do jasnych włosów, prawdopodobnie zbyt dobrze wiesz, jakie szkody może wyrządzić rozjaśniacz. Bleach służy do usuwania naturalnego koloru włosów z każdego pasma. Dzięki niemu włosy puchną, a wybielacz dociera do wewnętrznej części pasma. Tutaj rozpuszcza on melaninę, która daje pigment Twoim włosom. Proces ten może pozostawić włosy suche, porowate, kruche i delikatne. Trwałe zmiany w strukturze Twoich włosów mogą również sprawić, że staną się one mniej mocne i elastyczne.

Jak ograniczyć dalsze szkody
 

 • Rozjaśniaj rzadziej... albo wcale. Nie da się tego obejść. Rozjaśniacz zawsze do pewnego stopnia niszczy włosy. Im mniej to robisz, tym lepiej.
 • Dodaj wilgoci. Przed rozjaśnianiem włosów, zwróć szczególną uwagę na ich nawilżenie i unikaj innych szkodliwych czynności, takich jak stylizacja termiczna, przez kilka tygodni.
 • Stosować ochronę przeciwsłoneczną. Promienie słoneczne UV mogą uszkodzić Twoje włosy. Włosy rozjaśnione są szczególnie podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem UV.
 • Spróbuj nosić kapelusz z szerokim rondem lub folię do włosów, aby chronić swoje włosy i skórę głowy. Możesz także użyć lakieru do włosów z ochroną UV, aby chronić włosy, które wyglądają na wychodzące.
 • Aby uzyskać dodatkowe korzyści, poszukaj produktów, które posiadają również odżywkę.
 • Uważajcie na chlor. Oprócz tego, że zamki mają nieprzyjemny odcień zieleni, chlor może usunąć wilgoć z włosów i pozostawić je jeszcze bardziej łamliwe i szorstkie.

Aby tego uniknąć:

Spłucz włosy świeżą wodą przed wejściem do basenu. Ta wilgoć może pomóc zapobiec zmianie koloru włosów i wysuszeniu pasm przez chlor.
Powinieneś również dokładnie umyć włosy, jak tylko wyjdziesz z basenu.
Chociaż każdy szampon nawilżający i odżywka powinna zrobić, można również użyć specjalnie opracowany szampon kąpielowy i odżywkę.

Jak złagodzić istniejące uszkodzenia

Użyj oleju migdałowego. Ten słodko pachnący olejek może pomóc zmiękczyć i wzmocnić Twoje włosy. Nałóż niewielką ilość na końcówki włosów, a następnie wysusz je, aby je nawilżyć i zmniejszyć kręcenie się włosów.

Popularne opcje obejmują:

 • Olej ze słodkich migdałów
 • Pielęgnacja skóry głowy i ramion szamponem przeciwłupieżowym z olejkiem migdałowym do pielęgnacji skóry głowy i ramion
 • Spróbuj płukania wodą ryżową. Jak się wydaje, badania sugerują, że woda, którą wylewa się do odpływu podczas płukania ryżu, może rzeczywiście pomóc włosom. Wykazano, że inozytol, składnik znajdujący się w wodzie ryżowej, przenika do uszkodzonych włosów i naprawia je od wewnątrz.

3. To od używania narzędzi cieplnych

Stylizacja na ciepło może "gotować" włókna włosa i prowadzić do podniesienia skórki i porowatych włosów. Zbyt częste używanie ciepła lub w wysokiej temperaturze może spowodować, że włosy będą bardziej podatne na uszkodzenia.

Jak ograniczyć dalsze szkody

Dmuchać na sucho z daleka. Suszarki są znane z tego, że powodują uszkodzenia. Dobrą wiadomością jest to, że być może nie będziesz musiał rezygnować z niej całkowicie. Jedno z badańTrusted Source znalazło, że trzymanie suszarki 15 centymetrów (około sześciu cali) z dala od włosów i ciągłe przesuwanie suszarki może pomóc zmniejszyć szkody. Stosować środki ochrony cieplnej. Produkty te mają na celu ochronę włosów i zapobieganie rozdwajaniu się końcówek.

Obniż temperaturę. Im wyższa temperatura, tym więcej szkód możesz zrobić. Nadmierna temperatura może uszkodzić włosy, niezależnie od tego, skąd pochodzą. Użyj najniższego ustawienia temperatury na dowolnym produkcie i ogranicz czas, w którym gorące powietrze, żelazko lub lokówka dotykają Twoich włosów. Suche powietrze. Unikaj całkowicie ciepła i pozwól powietrzu wykonywać całą pracę za Ciebie.

Aby to zrobić, po prysznicu delikatnie zawiń włosy w ręcznik. Pomoże to wyciągnąć nadmiar wody, zanim wyschnie. Nie pocieraj włosów ręcznikiem, ponieważ może to spowodować niepotrzebne tarcie i zniszczyć włosy. Suszenie bez użycia wysokiej temperatury może być również dobrym pomysłem, jeśli planujesz stylizację z płaskownikiem lub lokówką. Eksperci zalecają stosowanie narzędzi termicznych nie częściej niż raz w tygodniu. Naturalnie. Przyjmij fryzury nie wymagające wysokich temperatur, takie jak spryskane solą fale plażowe lub pozwól, aby Twoja fryzura miała naturalną teksturę i styl.

Jak złagodzić istniejące szkody

Użyj oleju kokosowego. Ten tropikalny olejek to piękna bomba. Kluczowa zaleta? Cząsteczki oleju są na tyle małe, że mogą wnikać w zewnętrzną powłokę i nawilżać się od wewnątrz na zewnątrz. Może również pomóc uzupełnić olejki ochronne na zewnętrznej stronie włosów. Olejki te pomagają chronić włosy przed uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą i łamaniem się. Szukaj produktów zawierających olejek kokosowy lub nakładaj podgrzany olej raz w tygodniu jako maskę głęboko nawilżającą.

Sprawdź również : Short, midi i long bob - 18 ultramodnych cięć, które odejmą Ci lat >>

4. To przez ignorowanie rozmów telefonicznych twojego fryzjera.

Regularne strzyżenia mogą mieć duży wpływ na utrzymanie zdrowych i zadbanych włosów. Zbyt długie przerwy między kolejnymi cięciami mogą prowadzić do suchego rozdwojenia końcówek. I tak jak w przypadku reszty pasma, nie możesz poskładać do tyłu rozdwojonych końcówek włosów. Prawdziwą odpowiedzią jest podcięcie włosów w celu usunięcia problematycznych końcówek, ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, czekając na wizytę.

Jak ograniczyć dalsze szkody?

Dobrze traktuj swoje włosy. Postępuj zgodnie z dobrymi praktykami w zakresie pielęgnacji włosów, aby zapobiec ich uszkodzeniom i aby Twoje włosy wyglądały świetnie, gdy przechodzisz między kolejnymi cięciami. Usunąć uszkodzenia. Zrób regularne obcinanie włosów, aby usunąć suche, zniszczone końcówki. Twój fryzjer pomoże Ci zdecydować, jak długo powinieneś przechodzić między cięciami.

Jak złagodzić istniejące szkody

Używaj maski na włosy lub odżywki. Maski na włosy nie mogą zdziałać cuda, ale mogą pomóc ukryć i chronić przed rozdwojeniem końcówek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top