• 14 lipca 2024

Migrenowe bóle głowy są bolesne. Mogą również powodować mdłości, wymioty, wrażliwość na światło i pulsujący ból głowy. Osoby cierpiące na migrenę często polegają na kilku rodzajach leczenia w celu uzyskania ulgi. Leki wydawane bez recepty i na receptę są jednymi z najbardziej popularnych metod leczenia.

Jednak zbyt wiele dobrego może być złego. Osoby, które zbyt często zażywają leki przeciwbólowe mogą w rzeczywistości nasilać i nasilać bóle głowy. Częste przyjmowanie leków przeciwbólowych może powodować bóle głowy po zażyciu leków (MOH). MOH jest również znany jako ból głowy po odbiciu. Ostatecznie u tych osób mogą pojawić się przewlekłe migreny.

Co powoduje bóle głowy spowodowane nadużywaniem leków?

Migrenowe bóle głowy dotykają około 13 procent ludzi w Stanach Zjednoczonych, czyli około 37 milionów ludzi. Na całym świecie bóle głowy dotykają 1-2 procent zaufanego źródła populacji światowej.

Chociaż dokładna przyczyna MOH nie jest jeszcze w pełni poznana, badacze zidentyfikowali ogólny wzorzec, który prowadzi do objawów. Osoby z migrenowymi bólami głowy przyjmują leki łagodzące objawy migreny. W miarę jak bóle głowy wracają, biorą więcej leków. Z czasem leki przestają być pomocne i zaczynają być szkodliwe. Z jakiegoś nieznanego powodu, twoje ciało włącza wtedy lekarstwo. Im więcej leków bierzesz, tym więcej masz bólu głowy. Im więcej bólów głowy, tym więcej leków bierzesz. Wkrótce mogą pojawić się u ciebie przewlekłe migrenowe bóle głowy z powodu stosowania leków.

Jakie leki mogą powodować bóle głowy po zażyciu leków?

Lekarze często przepisują jeden lub więcej z tych leków przeciwbólowych w celu leczenia migreny:

  • Środki przeciwbólowe (lub proste środki przeciwbólowe): Kategoria ta obejmuje aspirynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, oraz naproksen i środki przeciwbólowe, takie jak acetaminofen (Tylenol).
  • Ergots: Te złożone leki zawierają zarówno kofeinę, jak i ergotaminę łagodzącą ból.
  • Tryptany: Ta klasa leków zwęża naczynia krwionośne i zmniejsza ból głowy.
  • Leki przeciwbólowe skojarzone: Leki te zazwyczaj zawierają pewne połączenie acetaminofenu, aspiryny i kofeiny.
  • Leki opioidowe: Leki opioidowe lub narkotyki, takie jak kodeina, mogą kształtować nawyk. Lekarze często przepisują je jako leki stosowane w ostateczności.
  • Wszystkie te leki mogą powodować MOH, jeśli są przyjmowane zbyt często. Jeśli przyjmujesz którykolwiek z tych leków dłużej niż dwa dni w tygodniu, poproś swojego lekarza o pomoc w znalezieniu lepszej opcji leczenia.

Jak diagnozuje się bóle głowy po zażyciu leków?

Lekarz weźmie pod uwagę zarówno Twoje objawy fizyczne, jak i stosowane przez Ciebie leki. Lekarz będzie starał się wykluczyć wszelkie inne schorzenia, które mogą powodować objawy, i prawdopodobnie najpierw sprawdzi, czy nie masz infekcji lub zaburzeń neurologicznych. Bądź szczery ze swoim lekarzem w kwestii stosowania leków. Jeśli nie doceniasz tego, ile bierzesz leków, możesz opóźnić postawienie diagnozy. Może to pogorszyć twój stan i być może utrudnić leczenie. Diagnozowanie MOH jest trudne. Wielu pracowników służby zdrowia i lekarzy nie zna tego stanu. Oznacza to, że często nie są oni w stanie rozpoznać go u pacjentów z częstymi bólami głowy i migreną.

Jak są leczone przewlekłe migreny spowodowane nadużywaniem leków?

Najlepszym sposobem na leczenie przewlekłych migren spowodowanych nadużywaniem leków jest zaprzestanie ich przyjmowania. Zredukuj stosowanie tych leków, a być może będziesz w stanie spowolnić postęp częstych bólów głowy i zapobiec przewlekłym migrenom. To może być trudne leczenie. Przez kilka tygodni nie będziesz mógł przyjmować żadnych leków przeciwbólowych, podczas gdy twoje ciało przechodzi "detoksykację".

Jednak wyniki są satysfakcjonujące. Osoby cierpiące na migrenę odniosły wielki sukces, powstrzymując nadużywanie leków i bóle głowy. W rzeczywistości, duńskie badanie wykazało, że chorzy na migrenę doświadczyli 67 procent redukcji częstotliwości bólu głowy w ciągu dwóch miesięcy bez narkotyków. W przypadku osób, które często używają opioidów lub leków przeciwbólowych na receptę, lekarz może poprosić o wizytę w szpitalu podczas pracy w trakcie detoksykacji. Przerwanie uzależnienia od tych leków może spowodować dodatkowe problemy, które wymagają nadzoru lekarskiego. Po zakończeniu leczenia może być możliwe ponowne rozpoczęcie stosowania leków przeciwbólowych. Będzie to zależało od tego, jak silne są Twoje migreny i jak często one występują. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tych lekach i o tym, jak możesz je bezpiecznie stosować.

Niektórzy lekarze wolą ułatwiać pacjentowi przejście od nadużywania leków poprzez przepisywanie dodatkowych leków. Leki te są często zaprojektowane, aby zapobiec migrenie bóle głowy i konieczność stosowania leków uśmierzających ból. Jeśli możesz zapobiec bólom głowy, możesz być w stanie zmniejszyć swoją zależność od leków.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem

Jeśli odczuwasz więcej bólów głowy niż zwykle, porozmawiaj z lekarzem o stosowaniu leków przeciwbólowych. Osoby przyjmujące leki przeciwbólowe więcej niż dwa razy w tygodniu są narażone na ryzyko rozwoju MOH.

Aby przygotować się do spotkania, zacznij dziennik bólu głowy. Zapisz, kiedy doświadczysz bólu głowy, jakie leki bierzesz, ile bierzesz leków i czy ból głowy powróci. Jeśli po powrocie bólu głowy przyjmiesz więcej leków, zapisz również te informacje. Twój lekarz może wykorzystać te informacje do zidentyfikowania możliwych czynników wywołujących ból głowy.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top