• 14 lipca 2024

Liposukcja jest stosowana od połowy lat siedemdziesiątych. Po raz pierwszy zastosowany przez włoskiego ginekologa, francuski chirurg Dr. Illouz jako pierwszy zastosował zabieg w przypadkach czysto kosmetycznych. Od tego czasu technologia ta przeszła długą drogę, ale tradycyjna liposukcja pozostaje podstawą w chirurgii plastycznej.

Głównym celem rozwijającej się technologii jest dodanie pewnego rodzaju mocy do końcówki instrumentu do liposukcji w celu zniszczenia ścian komórek tłuszczowych, powodując ich rozpad i łatwiejsze do usunięcia. Istnieją trzy sposoby na rozpad komórek: ultradźwięki, energia lasera i energia mechaniczna.

Smart Lipo to powszechnie stosowany dziś instrument laserowy. Laser niszczy integralność komórek, a małe otwory za końcówką odkurzają resztki komórek. Instrument z łatwością prześlizguje się przez tkankę, co wymaga od chirurga bardzo małej siły. Różni się to od tradycyjnej liposukcji w tym sensie, że tradycyjne lipo wymaga dużej siły, wytrzymałości i powtarzalności ze strony chirurga. Zawsze żartowałem, że dobry chirurg zajmujący się liposukcją wygląda jak facet, którego nie chciałbyś wyzywać do walki na pięści.

Urządzenie wspomagane ultradźwiękami, które wolę, nazywa się Vaser. Końcówka tego urządzenia emituje niewielką falę uderzeniową przed końcówką, co powoduje dalsze rozbijanie tkanki tłuszczowej. Następnie wkłada się standardowy instrument do liposukcji i bardzo łatwo wydobywa się z niego pozostałość. Technika ta jest szczególnie przydatna w przypadku odpornego tłuszczu, który byłby trudny lub niemożliwy do usunięcia przy użyciu standardowej techniki liposukcji. Jednym z przykładów jest wtórna liposukcja, czyli obszar, na którym w przeszłości stosowano lipo. Innym przykładem jest ginekomastia, nadmiernie powiększona męska pierś. Ogólnie rzecz biorąc, męski tłuszcz jest bardziej przywiązany i trudniejszy do usunięcia niż tłuszcz kobiecy, a ginekomastia jest najtwardszym z wszystkich tłuszczów.

Zarówno Liposukcja Power-Assisted (PAL), jak i Tickle Lipo wykorzystują energię mechaniczną do wspomagania usuwania tłuszczu. PAL wykorzystuje końcówkę, która wbija i wybija ułamek cala. Tickle Lipo orbituje wokół końcówki ruchem okrężnym. Oba te urządzenia zmniejszają ilość siły potrzebnej chirurgowi, pozwalając lekarzom na łatwiejsze wykonanie zabiegu przy użyciu mniejszej siły.

Zarówno ultradźwięki jak i laser tworzą pewne ciepło pod skórą, co jest największym ryzykiem zabiegu. Ciepło to może powodować oparzenia, które mogą być widoczne na skórze. Ponadto, niektóre tłuszcze mogą zostać zniszczone, ale nie odkurzone, co może powodować długotrwałe obrzęki, gromadzenie się płynów lub wgniecenia. Z tego powodu tradycyjna liposukcja jest nadal stosowana w dziewięciu na dziesięć przypadków.

W przypadku stosowania tłuszczu jako materiału żniwnego do szczepienia, tak jak w słynnym brazylijskim liftingu tyłków, ważne jest, aby polegać również na tradycyjnej liposukcji. Urządzenia, które "niszczą" tłuszcz w trakcie jego usuwania, eliminują również wszelką użyteczność materiału jako materiału do przeszczepu. To samo odnosi się do zabiegów, w których tłuszcz jest zbierany ze względu na zawartość komórek macierzystych.

Jak większość rzeczy, liczy się doświadczenie. Chirurdzy, którzy wykonują zabieg od dziesięcioleci, mają doświadczenie i osąd, aby dobrze dobrać kandydatów, perfekcyjnie wykonać zabieg i zapewnić doskonałe wyniki. Podczas gdy chirurdzy plastyczni są specjalnie wyszkoleni w tym zabiegu, wydaje się, że wielu lekarzy PO, ginekologów, chirurgów ogólnych i innych często praktykuje pod tytułem "chirurg kosmetyczny". Widzimy wielu niezadowolonych pacjentów, którzy wcześniej postawili cenę przed doświadczeniem i referencjami. Moim zdaniem tylko chirurdzy plastyczni i rekonstrukcyjni (najlepiej z certyfikatem boardowym) powinni robić liposukcję.

Większość ludzi, którzy uważają, że liposukcja byłaby dla nich korzystna, ma rację. Tak będzie. Jest to jednak znaczący zabieg, a twierdzenia o technikach, które oferują szybszy powrót do zdrowia i niższe ceny niekoniecznie są najmądrzejszymi wyborami. Techniki silnej liposukcji niekoniecznie są lepsze, a tradycyjna liposukcja ma zastosowanie w większości przypadków.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top