• 14 lipca 2024

Życie z łuszczycą może sprawić, że poczujesz się komfortowo w swojej skórze, szczególnie w czasie odparzeń. Objawy takie jak suchość i plamistość mogą być żenujące i bolesne. Czasami możesz nawet czuć, że powinieneś zostać w domu, a nie być towarzyski.

Ale łuszczyca nie musi kontrolować twojego życia. Spróbuj tych ośmiu prostych sztuczek upiększających, które pomogą Ci złagodzić niektóre z objawów łuszczycy.

1. Nawilżać codziennie

Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia skóry jest prostym, ale skutecznym sposobem walki z łuszczycą. Na rynku istnieje niezliczona ilość rodzajów kremów nawilżających, balsamów i maści, które pomagają w leczeniu skóry suchej lub swędzącej. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, który z nich może być dla Ciebie najlepszy.

Najlepszym momentem na zastosowanie kremu nawilżającego jest natychmiast po wyjściu z wanny lub prysznica, kiedy skóra jest miękka i nawilżona. Przy chłodniejszej pogodzie, może być konieczne stosowanie kremu nawilżającego kilka razy dziennie. W miesiącach letnich staraj się nawilżać tylko raz lub dwa razy dziennie, aby uniknąć przesycenia skóry.

2. Weźcie ciepłe kąpiele

Ciepłe kąpiele świetnie nadają się do łagodzenia objawów łuszczycy, takich jak suchość skóry i swędzenie. Zawsze należy używać łagodnego mydła, aby uniknąć podrażnień. Ale jeśli chcesz poczuć się nieco bardziej luksusowo, możesz dodać olejek do kąpieli, owsiankę lub sole Epsom. Staraj się unikać gorących pryszniców, ponieważ często mogą one wysuszyć Twoją skórę. Po zakończeniu kąpieli, delikatnie osusz skórę, a nie pocieraj ręcznikiem po całym ciele, aby uniknąć otarć.

3. Wyszorować lekko

Podczas kąpieli lub usuwania makijażu, zawsze delikatnie szorować, aby zapobiec podrażnieniom skóry. Używaj miękkiej ściereczki zamiast bardziej abrazyjnych opcji, takich jak loofy, które mogą pogorszyć objawy łuszczycy. Staraj się używać delikatnych lub nie zawierających chemikaliów produktów kosmetycznych, kiedy tylko jest to możliwe. Nie drapaj, nie zbieraj i nie pocieraj wrażliwych plam łuszczycy na skórze, bez względu na to jak dobrze się ona czuje.

4. Zdobądź trochę słońca.

Skóra na łuszczycę może odnieść znaczące korzyści z ekspozycji na światło słoneczne UV. Codziennie staraj się spędzać co najmniej 15 minut na świeżym powietrzu. Ale nie przesadzaj z tym - oparzenia słoneczne mogą czasami powodować odparzenia. Regularne, kontrolowane okresy ekspozycji na światło słoneczne pomogą opanować objawy i poprawić ogólne samopoczucie. W miesiącach zimowych, kiedy dostępnych jest mniej godzin naświetlania światłem słonecznym, Twój lekarz może zapewnić zabiegi fototerapii, które mogą działać jako substytut światła UV.

5. Zmień swoją dietę

Podczas gdy badacze nie ustalili jeszcze ścisłego związku pomiędzy łuszczycą a dietą, wiele osób cierpiących na łuszczycę widziało pozytywne rezultaty stosowania diety przeciwzapalnej. Najlepsze pokarmy redukujące stan zapalny to te bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (orzechy włoskie, oliwa z oliwek, pestki dyni) oraz kolorowe owoce i warzywa (szpinak, marchew, borówki, mango). Zasadniczo staraj się unikać pokarmów, o których wiadomo, że wywołują stan zapalny, takich jak czerwone mięso, produkty mleczne i warzywa nocne (pomidory, ziemniaki, papryka).

6. Zarządzaj swoim stresem

Jeśli uda Ci się utrzymać poziom stresu pod kontrolą, Twoja skóra może zacząć wyglądać zdrowiej. Nadmierny stres związany jest z nasileniem łuszczycy. Ponieważ flary-ups są znaczącym źródłem stresu, może to być błędne koło, jeśli nie jest właściwie zarządzane.

Tam są liczby szybkich i łatwych sposobów zmniejszać twój stres poziomy od komfortu twój swój dom, jak medytacja, joga, i głęboki oddychanie techniki. Wydostanie się na zewnątrz dla niektórych ćwiczeń może również pomóc Ci pozbyć się stresu, z bonusem jakiegoś korzystnego czasu w słońcu. Ale nie musisz się zbytnio wysilać. Nawet energiczny spacer po Twojej okolicy pomoże złagodzić stres i wesprze poczucie spokoju i wyciszenia.

7. Dokonaj przeglądu swojej szafy

Kluczem do funkcjonalnej i modnej szafy, która nie drażni Twojej łuszczycy, są warstwy. Cięższe tkaniny, takie jak wełna i poliester, mogą być drapiące i powodować niewygodne tarcie o wrażliwe plamy skóry. Staraj się ubierać warstwami z gładkiej, miękkiej tkaniny, takiej jak bawełna lub bambus na dole.

Dobrym pomysłem jest również wybór ubrań, które są luźniejsze niż ciasne. Nie czuj, że musisz zmieniać swój styl, ale pamiętaj, że Twoje ulubione chude dżinsy lub spodenki spandex mogą nie być najlepszą opcją, jeśli doświadczysz przebarwień.

8. Bądźcie pewni

Wreszcie, istotną wskazówką dotyczącą pielęgnacji urody w celu opanowania łuszczycy jest pewność siebie i poczucie komfortu w skórze. Jasne, czasami doświadczysz wybuchów, które mogą sprawić, że poczujesz się przytomna. Ale możesz pokazać światu, że masz kontrolę nad tym, kim jesteś. Nie pozwól, aby twoja łuszczyca decydowała o twojej własnej wartości.

Ponadto, bądź otwarty na rozmowę o swoim stanie, jeśli ludzie z twojego kręgu społecznego mają pytania. Im lepiej Twoi przyjaciele i rodzina są poinformowani o łuszczycy, tym mniej będziesz musiał się czuć, że musisz ją ukrywać.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top