• 14 lipca 2024

Implanty zębowe są zakładane, by uzupełnić ubytki w naturalnym uzębieniu pacjenta. Idealny implant powinien być wytrzymały, funkcjonalny i nie powinien kolorem wyróżniać się na tle zębów naturalnych. Powinien go zakładać go stomatolog z doświadczeniem i kwalifikacjami. Sprawdzać należy jak wygląda zakładanie i wybrać specjalistę, który będzie zabieg profesjonalnie wykonywał. Implant to sztuczny korzeń – wszczep z tytanu, który będzie wielkości naturalnego korzenia. To na jego podstawie przygotowuje się sztuczny ząb, koronę. Jednak nie zawsze liczba wszczepionych implantów równa się liczbie brakujących zębów. Można wykonać implantację kilkupunktową i na niej oprzeć wszystkie brakujące zęby. W niektórych przypadkach wystarczą dwa implanty i można oprzeć na nich protezę.

Korona, czyli sztuczny ząb

Korona protetyczna to sztuczny ząb, który jest mocowany do implantów, gdzie ma pełnić funkcję zęba, albo  do  istniejących zębów w celu ukrycia uszkodzeń. Koronę zakłada się także w celu zabezpieczenia słabego zęba przed złamaniem, naprawy złamanego zęba, umocowania mostu czy pokrycia zęba po leczeniu kanałowym. Obecnie w gabinetach stomatologicznych dostępne są różne rozwiązania jeśli chodzi o korony jakie mogą być wykorzystywane. Korona metalowa wykonana z różnych stopów metali. Niestety jest ona jednak mało estetyczna, ponieważ nigdy nie będzie miała ona koloru naturalnego zęba. Korona akrylowa jest wykonana z akrylu w kolorze naturalnych zębów, wada będzie jednak to, że jest mało trwała w związku z tym najczęściej będzie ona stosowana jako uzupełnienie tymczasowe.

Korona metalowa licowana akrylem od strony przedniej będzie pokrywana akrylem w kolorze zębów naturalnych. Obecnie jednak stosuje się ją rzadko, ponieważ nie będzie zbyt dobrze się prezentować a jednocześnie nie jest to trwałe rozwiązanie. Korona ceramiczna jest wykonywana z porcelany, bardzo estetyczna, ponieważ kolor nie będzie różnił się od koloru zębów naturalnych. Jednak wadą będzie tutaj wysoka cena. Korona metalowa licowana porcelaną to korona, która jest z metalu i pokryta jest porcelaną i będzie ona dobrze imitować naturalne żeby. Najczęściej obecnie stosowana korona protetyczna.

Korona cyrkonowa, która będzie się charakteryzować bardzo wysoką wytrzymałością a także wysoką przenikalnością świetlną, która będzie uzupełniać protetycznie tak, że będzie można utrzymać optyczne właściwości naturalnych zębów. Warto pamiętać, że niezależnie od tego o jaką chodzi koronę jest ona uzupełnieniem stałym i w związku z tym może być usuwana wyłącznie przez stomatologa. Jak wygląda zabieg zakładania implantów zębowych? Zabieg zakładania implantów będzie przebiegać w trzech etapach - wszczepienie implantu - wkręcenie śruby gojącej - zamocowanie sztucznego zęba Zalecania po zabiegu zakładania implantów stomatologicznych Po zabiegu lekarz udzieli pacjentowi wskazówek, które będą dotyczyć higieny jamy ustnej, a także będzie ustalał jak wyglądać będą wizyty kontrolne, w trakcie których lekarz będzie sprawdzał postępy gojenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top