• 14 lipca 2024

Układ moczowy to jeden z najważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Mocz jest substancją, która może o nas powiedzieć niesłychanie wiele rzeczy. Na pewno wskaże w jakiej jesteśmy kondycji oraz na jakie dolegliwości cierpimy. Mocz się składa z wielu elementów, z których każdy za sobą niesie określone jasno informacje. Jednym z najważniejszych związków chemicznych, które znajdują się w moczu, jest tak zwany urobilinogen.

Czym jest urobilinogen?

Urobilinogen jest chemicznym związkiem obecnym w moczu. Powstaje w wyniku działania bakteryjnych enzymów na bilirubinę. Tenże związek jest transportowany razem z krwią bezpośrednio do wątroby. Następnie jest on wydalany z naszym moczem. Przyjęto, że zawartość właściwa urobilinogenu w moczu mieści się od 0 do 4 mg/dl. Zarówno jego większa, jak i także mniejsza ilość w stosunku do normy podanej, świadczyć może o pewnego rodzaju zaburzeniach.  

Jak poprawnie rozpoznać poziom urobilinogenu w moczu?

Chociaż metodą najlepszą jest badanie moczu, to istnieję pewnego rodzaju objawy, które świadczyć mogą o jego znacznie większym czy też mniejszym stężeniu. Przede wszystkim dotyczy to koloru moczu. Urobilinogen przekształca się znacznie w barwnik. Nadaje on moczowi żółty kolor. Im jego stężenie jest większe, tym mocz jest znacznie ciemniejszy. Na poziom podwyższony tego związku może wskazywać także żółty odcień twardówek ocznych gałek, skóry oraz błon śluzowych. Jeśli u siebie zauważymy podobne objawy, to wykonać warto badanie moczu.

Podwyższony poziom urobilinogenu Kiedy urobilinogen ma znacznie wyższe stężenie, aniżeli przewiduje norma, to spodziewać się możemy bardzo różnych dolegliwości wątroby. Przede wszystkim może on wskazywać na silne zatrucia, marskość wątroby, żółtaczkę hemolityczną czy też żółtaczkę miąższową. Poza tym poziom podwyższony urobilinogenu spowodowany może być na przykład wzmożonym wysiłkiem fizycznym czy też anemią. Takich wyników jeśli chodzi o badanie moczu mogą się spodziewać wszystkie osoby, które spożywają posiłki tłuste.  

Niski poziom urobilinogenu

Możemy również mieć do czynienia z sytuacją, w której urobilinogenu w moczu jest za mało. Wskazywać to możemy na przykład na zaburzenia funkcjonowania żółciowych dróg, które powodować mogą żółtaczkę mechaniczną, kamicę żółciową czyt też nowotwory.   Badanie poziomu urobilinogenu Badanie poziomu urobilinogenu ma miejsce razem z badaniem ogólnym moczu. Wskazania do badania są zatem takie same. Próbka do badania pochodzić powinna z porannego moczu oraz ze środkowego strumienia. Mocz się zbiera do specjalnego pojemnika. Musimy pamiętać o tym, aby przed pobraniem próbki moczy umyć bardzo dokładnie intymne miejsce. Chodzi o to, aby się nie dostały do niej żadne zanieczyszczenia. Do badania jest potrzebne około dwudziestu mililitrów moczy. Nie poleca się wykonywania badania moczu podczas menstruacji. Najlepiej jeśli zrobimy to około trzy dni po zakończeniu jej lub też trzy dni przed jej rozpoczęciem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top