• 20 czerwca 2024

Skóra jest największym organem w naszym organizmie. To właśnie ona utrzymuje nasze mięśnie, kości i tkanki w stanie nienaruszonym, a także stanowi barierę, utrzymując złe organizmy na zewnątrz i wchłaniając to, co dobre. Skóra pomaga regulować temperaturę naszego ciała poprzez pochłanianie i uwalnianie ciepła oraz pomaga wypłukiwać toksyny. Co zadziwiające, skóra regeneruje się i sama się leczy. Nic więc dziwnego, że pierwsze oznaki trudności w organizmie pojawiają się na skórze w postaci suchej skóry, wysypki, uli i egzemy.

Prawdopodobnie najczęstszym problemem skórnym jest napięta, swędząca, sucha skóra. Brzmi to niewinnie, ale sucha skóra może prowadzić do rozproszenia uwagi i w niektórych przypadkach stać się poważnym problemem. Od spierzchniętych ust do pęknięć na piętach, oto kilka rzeczy, które można zrobić, aby leczyć wszelkiego rodzaju podrażnienia skóry.

Każdy klimat ma wpływ na naszą skórę, a nasze suche, gorące środowisko znacznie przyczynia się do jej podrażnień. Po pierwsze, w powietrzu jest mało wilgoci do wchłonięcia przez skórę. Po drugie, jako mechanizm chłodzący, gorąca pogoda powoduje, że pocimy się wszelką posiadaną przez nas wilgoć. Na koniec, wilgoć, którą pochłaniamy, rozprowadzana jest najpierw wewnątrz naszych organów, jelit i mięśni, pozostawiając po sobie niewiele, by odżywić naszą skórę. Sucha skóra może być oznaką odwodnienia. Picie większej ilości wody, pozostawanie w chłodzie i być może dodawanie nawilżacza do środowiska wewnętrznego to dobre sposoby na zwalczanie wpływu pustyni na skórę.

Hormony mogą również powodować suchość skóry. Estrogen stymuluje powstawanie wygładzającego skórę kolagenu i olejków. Wraz z wiekiem i spadkiem poziomu estrogenów, sucha, swędząca skóra staje się dość powszechna. Niestety, zmiany skórne spowodowane wyczerpaniem hormonów są trwałe. To od nas zależy, czy będziemy leczyć tę formę suchej skóry, jeśli chcemy utrzymać ją w zdrowiu. Balsamy i olejki do ciała to świetne miejsce na początek. Dostępnych jest wiele formuł, ale najlepsze są te, które zawierają tylko niewielką ilość składników, które są naturalne.

Skóra jest doskonałym medium do odkrywania, gdy coś się z Tobą nie zgadza. Jeśli masz alergię/nietolerancję na coś, często objawia się to na skórze w postaci swędzącej, czerwonej wysypki lub pokrzywki. Zwróć uwagę na te reakcje i spróbuj określić ich przyczyny. Jeśli nie możesz znaleźć źródła, skonsultuj się z alergikiem, aby przeprowadzić test skórny. Jeśli testy skórne alergii okażą się negatywne, możesz rozważyć skonsultowanie się z lekarzem naturopatą lub dietetykiem w celu wykonania testu nietolerancji żywności. Kiedy już poznasz przyczynę, unikanie może kontrolować lub wyeliminować przełomy.

Wreszcie, nasza skóra pomaga spłukać nasz system toksyn. Jest to najbardziej widoczne w przypadku trądziku, ale może również objawiać się jako małe ule lub wyboje. Według dr Diane Sheppard z AcQpoint Wellness w La Quinta, takie ogniska są uważane za "płacz" w tradycyjnej medycynie chińskiej, co oznacza, że skóra usuwa toksyny z Twojego systemu. Epidemie te nie budzą większych obaw, ale są dobrym znakiem, że jesteś na dobrej drodze do wyeliminowania wewnętrznych stresorów.

Oczywiście, istnieją poważniejsze problemy skórne, takie jak łuszczyca i egzema. Jury jest nadal bezczynne, ale coraz więcej badaczy szuka związku między tymi bardziej wyraźnymi reakcjami skóry a alergiami/nietolerancjami. Jest też najbardziej niepokojący problem skórny w postaci raka. Większość nowotworów skóry można leczyć wczesną interwencją, więc upewnij się, że przyjdziesz do lekarza jak najszybciej, jeśli zauważysz coś nienormalnego.

Ważne jest, aby podjąć kroki w celu wyleczenia podrażnionej skóry. W przeciwnym razie twoja warstwa ochronna stanie się bardziej zapalna i nie będzie cię chronić tylko wtedy, gdy będziesz jej najbardziej potrzebować. Najprostsze metody lecznicze często działają najlepiej. Stosuj balsamy nawilżające lub naturalne olejki łagodzące (znalazłem dobry z rumiankiem i lawendą marki Indie Lee), podczas kąpieli pokręć pokrętłem w dół gorącej wody, użyj delikatnego mydła i nawilżaj natychmiast po wzięciu prysznica lub umyciu rąk, aby pomóc w pułapce i zatrzymać wodę na skórze. Ogranicz swoje narażenie na działanie chloru i użyj nawilżacza, aby zwiększyć wilgotność w domu. Możesz nawet spróbować tradycyjnej chińskiej medycyny leczniczej, polegającej na jedzeniu gruszek w wodzie, z imbirem i miodem. Dr Sheppard polecił mi ten lek, który działa jak urok! Wreszcie, jeśli żaden z tych domowych środków nie działa, zobacz się z lekarzem, aby wykluczyć wszelkie wewnętrzne lub autoimmunologiczne przyczyny i zapytaj o środki na receptę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top