• 20 czerwca 2024

Rentgen zębów to nic innego jak profesjonalne badanie RTG zębów. Pacjenci często nazywają go rentgenem stomatologicznym. To niezbędna procedura diagnostyczna, dzięki której można przeanalizować stan uzębienia danego pacjenta. Samo badanie jest dość krótkotrwałe, nie wywołuje żadnego bólu, a ponadto nie trzeba się do niego szczególnie przygotowywać. Takie badania rentgenowskie były znane już na początku XX wieku. Najpierw wykonywano je na terenie Stanów Zjednoczonych. 

Wskazania do wykonania badania RTG zębów

Badania RTG zębów wykonuje się przede wszystkim u tych osób, które zauważą u siebie jakiekolwiek zmiany próchnicowe lub też mają styczność z urazami mechanicznymi zębów. Istnieje jednak kilka odmian przeprowadzania takiego badania, chodzi tutaj konkretnie o wykonanie zdjęcia pantomograficznego czy też cefalometrii. Popularną odmianą jest też RTG punktowe.

Rentgen stomatologiczny realizuje się również przed rozpoczęciem leczenia endodontycznego czy też w sytuacji, gdy po takim leczeniu wystąpią poważne powikłania. Może się przecież stać tak, że w kanale utknie jakieś narzędzie i wywoła to niepokojące powikłania. Badania okazują się niezwykle przydatne w profesjonalnej diagnostyce wszelkich stanów zapalnych, ale też chorób dziąseł. Wykonuje się je także przed leczeniem protetycznym. Najlepiej spytać o poradę specjalisty i udać się do niego na konsultację, a na pewno wybierze się dla siebie właściwe działanie, dzięki któremu poprawi się stan własnego uzębienia. Badanie RTG zębów jest wskazane również przed zabiegami chirurgicznymi. 

Rentgen zębów - jak to wygląda w praktyce?

Rentgen zębów nie trwa długo, a poza tym pacjenci nie muszą bać się o to, że podczas badania odczują jakiś duży dyskomfort. Nie wywołuje to też bólu. Przed badaniem można spożywać posiłki, ale też pić różnorodne płyny i uprawiać sport. Obecnie takie badanie wykonuje się przy pomocy specjalistycznych aparatów cyfrowych. Zamiast kliszy, którą wykorzystywało się w dawnych czasach, pacjent musi włożyć do ust specjalnie przygotowany cyfrowy czujnik, który jest zabezpieczony folią jednorazową. Wykonanie takiego badania zajmuje specjaliście zaledwie kilka sekund. Wyniki są widoczne natychmiastowo, na ekranie używanego komputera. W ten sposób diagnozuje się wszystkie nieprawidłowości w uzębieniu pacjentów. 

Taki rentgen nie jest niebezpieczny dla ludzkiego organizmu, chociaż trzeba mieć świadomość tego, że podczas badania wykorzystuje się promieniowanie X. Dawki promieniowania są jednak stosunkowo niewielkie, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wykonać tego typu rentgen, jeśli chce się poprawić stan swojego uzębienia. Nie zaszkodzi się w ten sposób swojemu zdrowiu. Jedynym przeciwwskazaniem będzie jednak ciąża. W niektórych przypadkach przeprowadzenie takiego badania u kobiet ciężarnych jest jednak dopuszczalne. Dzieje się tak wtedy, gdy specjalista stwierdzi, że korzyści z wykonania badania RTG są większe niż ryzyko uszkodzenia płodu. Trzeba to jednak dobrze przemyśleć, a decyzja musi być w tym przypadku wspólna. Bezpieczne RTG stomatologiczne wykonać można w https://cdcstomatologia.pl/ >>

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top