• 14 lipca 2024

W miarę jak dni się skracają, a święta stają się coraz krótsze, pojawia się perspektywa sezonowego przyrostu masy ciała. Czy można zapobiec nieuchronnemu cyklowi przyrostu i utraty wagi, czy też zaprzeczeniu i winnym pobłażliwościom, które ciągle się powtarzają?

Na szczęście zrównoważone, systematyczne podejście, które obejmuje akupunkturę i chińskie ziołolecznictwo może zaoferować rozwiązanie.

W przeciwieństwie do ekstremalnych diet, które rzeczywiście mogą spowodować szybką utratę masy ciała, ale mają tendencję do tworzenia odbicia szybki przyrost masy ciała, które często przekracza straty, akupunktura działa dostroić ciało, aby działać bardziej efektywnie. Nie różni się to od tego, jak dostrajanie do samochodu, który zapewnia prawidłowe działanie, może zapobiec problemom, zanim się pojawią.

Istnieją trzy sposoby, w których akupunktura może pomóc w utracie wagi - i utrzymać ją na dobre.

Metabolizm jest czymś często omawianym w literaturze dotyczącej odchudzania. Niektórzy ludzie mogą jeść w nieskończoność i nie przybierać na wadze, podczas gdy inni mają trudności z odchudzaniem nawet na najsurowszej diecie. Często przypisuje się to swojemu metabolizmowi. W tradycyjnej medycynie chińskiej (TCM) pojęcie przemiany materii jest określane jako "wewnętrzny ogień" lub Yang, siła, która pomaga również utrzymać silny system odpornościowy i daje poczucie stałej energii i zapału do życia. Ludzie z niedoborem Yang są podatni na depresję, zmęczenie, niskie libido, ciągłe przeziębienia, wzdęcia i wiele innych objawów. Wzmacnianie Yang, lub stymulowanie metabolizmu, polega na utrzymywaniu układu pokarmowego "ciepły" i produkcji enzymów, które rozkładają jedzenie na użyteczną energię. Zdrowy przewód pokarmowy nie cierpi na gaz, wzdęcia, zgagę lub częste beknięcie. Objawy te, wraz z ciągłym uczuciem zmęczenia po posiłku, są oznaką, że Twoje ciało nie przetwarza żywności skutecznie i wskaźnikiem niedoboru Yang. Akupunktura i zioła mogą rozwiązać ten problem, tonizując Yang i przywracając zdrową funkcję metaboliczną.

Po drugie akupunktura pomaga w utracie wagi, oferując zmianę paradygmatu, co jest naprawdę zdrowe odżywianie. Zgodnie z TCM istnieją konstytucyjne rodzaje i wzorce silnych i słabych stron od urodzenia, które są wzmocnione lub zaostrzone przez wybory życia. Zrozumienie typu konstytucyjnego jest krytyczne dla udanego planu diety. Często pacjenci zmagający się z utratą wagi starają się w rzeczywistości bardzo ciężko trzymać się planu, który ignoruje ich konstytucyjny typ poprzez włączenie zbyt wielu "zimnych" surowych pokarmów, które sabotują ich metaboliczny "ogień". Plany żywieniowe powinny być zindywidualizowane przy pomocy bogatych w składniki odżywcze, dających satysfakcję, łatwo przyswajalnych pokarmów, które mogą zapobiec zachciankom przed ich wystąpieniem. Łaknienia są raczej oznaką wewnętrznego braku równowagi niż brakiem woli i są dobrym wskaźnikiem tego, co jest złe wewnętrznie.

Wreszcie istnieją dobrze udokumentowane korzyści z akupunktury redukcji stresu, poprawy snu i zmniejszenia bólu, wszystko to przyczynia się do poprawy równowagi hormonalnej i redukcji "hormonu stresu", kortyzolu, który jest związany z przyrostem masy ciała. Zły sen zmniejsza również zasoby organizmu ghreliny i leptyny, dwóch hormonów związanych z tłumieniem apetytu. Dodatkową korzyścią płynącą z lepszego samopoczucia jest zmniejszenie nawyku "wygodnego jedzenia" w celu uspokojenia emocji, a zachcianki na niezdrową żywność są stopniowo zastępowane przez zdrowsze wybory, ponieważ organizm docenia ich pozytywne efekty.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top