• 27 maja 2024
Czy można zostać alkoholikiem tylko przez wypicie jednego lub dwóch drinków w nocy? Mam kieliszek lub dwa wina z kolacją, ale nigdy nie piję do tego stopnia, że czuję się pijany. Czy powinienem być zaniepokojony?
 
Okazjonalne piwo lub wino przy kolacji, czy wieczornym drinku, nie jest dla większości ludzi problemem zdrowotnym. Kiedy jednak picie staje się codzienną czynnością, może stanowić postęp w konsumpcji i stwarzać zwiększone zagrożenie dla zdrowia. Z Twojego opisu Twoich nawyków w piciu może wynikać, że nadszedł czas, aby przyjrzeć się bliżej temu, ile pijesz.
 
Picie alkoholu z umiarem generalnie nie jest powodem do obaw. Według Narodowego Instytutu Nadużyć Alkoholowych i Alkoholizmu (National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) uważa się, że picie alkoholu jest w zakresie umiarkowanego lub niskiego ryzyka dla kobiet przy nie więcej niż trzech drinkach w ciągu jednego dnia i nie więcej niż siedmiu w tygodniu. W przypadku mężczyzn jest to nie więcej niż cztery drinki dziennie i nie więcej niż 14 drinków tygodniowo.
 
Wytyczne te opierają się na napojach o standardowej wielkości, które zawierają około 14 gramów czystego alkoholu. Oznacza to 5 uncji wina, 12 uncji piwa, 8 do 9 uncji likieru słodowego i 1,5 uncji (jeden strzał) 80 odpornych alkoholi lub likieru "twardego".
 
Niemniej jednak, łatwo jest wypić więcej niż standardowy napój w jednej szklance. Na przykład, wiele kieliszków do wina mieści znacznie więcej niż 5 uncji. W jednym kieliszku można z łatwością wypić 8 uncji wina. Jeśli podczas posiłku wypijesz dwa z tych kieliszków, wypijesz około trzech standardowych drinków.
 
Chociaż nie picie do momentu, w którym się upije, jest powszechnym sposobem oceny, ile powinno się wypić, może być to niedokładne. Badacze badający nadużywanie alkoholu stwierdzają, że osoby o wysokiej tolerancji na alkohol, które nie odczuwają jego skutków po wypiciu kilku drinków alkoholowych, są w rzeczywistości w większym stopniu narażone na problemy związane z alkoholem.
 
Należy również zauważyć, że nawet jeśli nie odczuwasz skutków picia alkoholu, to i tak masz w swoim organizmie taką samą ilość alkoholu, jak osoba, która zaczyna się odurzać po jednym lub dwóch drinkach. Brak reakcji na alkohol może być związany ze zwiększoną z czasem tolerancją organizmu na alkohol. Niektóre osoby rodzą się z wysoką tolerancją; wiele osób rozwija tolerancję na regularne picie.
 
Picie większej ilości alkoholu niż zalecane przez National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (Narodowy Instytut Nadużyć Alkoholowych i Alkoholizmu) stawia cię w kategorii picia "ryzykownego". Oznacza to, że masz większe ryzyko negatywnych konsekwencji związanych z używaniem alkoholu, w tym problemów zdrowotnych i społecznych. Jesteś również bardziej narażony na ryzyko uzależnienia od alkoholu - dowiedz się więcej o diagnozie uzależnienia od alkoholu: https://osrodkiterapeutyczne.pl/porady/nkht/diagnoza-uzaleznienia.html
 
Alkohol może uszkodzić narządy twojego organizmu i prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. W przypadku kobiet taka szkoda występuje przy niższych dawkach alkoholu, ponieważ ich organizm ma mniejszą zawartość wody niż u mężczyzn. Dlatego właśnie wytyczne dotyczące umiarkowanego spożycia alkoholu dla kobiet i mężczyzn są tak różne.
 
Specyficzne uszkodzenia narządów, do których dochodzi przy zbyt dużym spożyciu alkoholu, różnią się znacznie w zależności od osoby. Do najczęstszych skutków zdrowotnych należą uszkodzenia serca, wątroby i nerwów, a także problemy z pamięcią i dysfunkcje seksualne.
 
Jeśli nie zauważysz szczególnych negatywnych konsekwencji związanych z piciem, prawdopodobnie nie jest konieczne, aby rzucić picie alkoholu całkowicie. Niemniej jednak gorąco zachęcam do zmniejszenia ilości wypijanego alkoholu, tak aby mieściła się ona w zakresie wytycznych dotyczących umiarkowanego picia. W dłuższej perspektywie może to chronić wasze zdrowie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top