• 14 lipca 2024

"Wierzymy w karmienie twojego ciała (i skóry) dla optymalnego zdrowia, a nauka ma na celu wspieranie korzyści płynących z roślin, witamin, minerałów i mikroelementów (zarówno miejscowych, jak i wewnętrznych)", powiedziała Amanda Chantal Bacon, założycielka Moon Juice, HuffPost. "Pielęgnacja skóry zaczyna się na poziomie komórkowym, a to co wkładasz w swoje ciało ma znaczenie i pojawia się na skórze".

Przesłanie jest kuszące, a same produkty są pakowane na tyle ładnie, że można na nich zarobić miejsce na próżności. Ale pomimo ich niemal wszechobecności, czy te suplementy do pielęgnacji skóry w ogóle działają? Dermatolodzy, z którymi rozmawialiśmy, oferują pomocne wskazówki.

Nie ma zbyt wielu danych na poparcie skuteczności suplementów diety.

"Chociaż suplementy stanowią wielomiliardową branżę w USA, dane wspierające stosowanie większości z tych produktów są w najlepszym wypadku szkicowe", powiedziała dermatolog Hadley King. "Suplementy urody to w zasadzie multiwitaminy pod zmienioną marką." Większość ludzi otrzymuje potrzebne im składniki odżywcze z pożywienia, a o ile nie ma niedoborów witamin, suplementy nie poprawiają wyglądu skóry zdrowych ludzi, wyjaśnia.

David Lortscher, dermatolog i założyciel Curology, zgadza się, że jedzenie jest najlepszą drogą. "Suplementy nie są konieczne do uzyskania zdrowej skóry. Najbardziej konserwatywną radą jest uzyskanie korzystnych witamin i minerałów ze zdrowej diety", powiedział. Lortscher ostrzega również przed obawami o bezpieczeństwo związanymi z wysokimi dawkami witamin i suplementów oraz interakcjami, jakie mogą mieć między sobą i lekami na receptę.

Król też ostrzega przed możliwymi skutkami ubocznymi, mówiąc, że witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą gromadzić się w wątrobie i powodować szkody, a niektórzy naukowcy uważają, że wysokie dawki antyoksydantów może prowadzić do zwiększonego ryzyka raka.

Pomimo jej sceptycyzm, King widzi pewne potencjalne korzyści z suplementów, w zależności od jednostki i czy dodatek ma badania, aby go poprzeć. "Nikt z nas nie spożywa codziennie doskonale zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, a nawet kiedy to robimy, możemy nie wchłonąć wszystkich składników odżywczych, zwłaszcza w miarę starzenia się" - powiedziała. Ale ostatecznie, King zaleca przedyskutowanie z lekarzem schematu i zbadanie poziomu krwi, aby najpierw sprawdzić, czy nie ma braków.

Suplementy są samoregulującym się rynkiem, więc należy zachować szczególną ostrożność przy czytaniu etykiet.

Nigma Talib, naturopatyczna lekarka, która ma własną linię suplementów (z takimi klientami jak Kate Bosworth, Sienna Miller i Penelope Cruz), ostrzega, że nie każdy suplement jest dobrym wyborem. "Jest wiele rzeczy, które przyczyniają się do tego, że suplement jest bezpieczny i skuteczny dla konsumenta", powiedziała, ostrzegając ludzi, którzy "wskoczył na bandwagon wellness" bez doświadczenia klinicznego lub badań, aby poprzeć dobry produkt.

Konsumenci muszą się upewnić, że robią własne badania, a nie zakładać, że produkt jest bezpieczny tylko dlatego, że jest na rynku. "Świat suplementów jest samoregulującą się branżą, co oznacza, że firmy są odpowiedzialne za spełnianie standardów określonych przez FDA" - powiedziała Sarah Greenfield, zarejestrowana dietetyczka w HUM.

Aby znaleźć najlepsze produkty, Lortscher zaleca sprawdzenie produktów pod kątem czarno-żółtej pieczęci USP Verified, niebiesko-białej pieczęci NSF lub pieczęci zatwierdzenia CL na etykiecie. Talib sugeruje również unikanie suplementów z wypełniaczami, spoiwami, sztucznymi składnikami i kolorami, a także poproszenie o Certyfikat Analizy i kontrolę zanieczyszczeń metalami ciężkimi.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top