• 20 czerwca 2024

Mycie rąk przyciągnęło ostatnio całą uwagę (i słusznie) z powodu pandemii koronaawirusów, ale z takimi sławami jak piosenkarz Shawn Mendes i Sen. Elizabeth Warren mówi, że nie myją twarzy, stara zasada "dwa razy dziennie" zaczęła być kwestionowana.

Gwiazda popu woli "dużo medytować", bo uważa, że "jeśli jesteś szczęśliwy, to nie wybuchniesz!" Żarzący się były kandydat na prezydenta Demokratów używa kremu nawilżającego Pond, ale powiedział Cosmopolitanowi: "Nigdy nie myję twarzy". Aktorka Kristen Bell powiedziała Elle, że oczyszcza się tylko raz dziennie, w nocy, bo nie chce "zmywać rano moich własnych naturalnych olejków".

Przed zanurzeniem się, jak często należy się myć, musimy zacząć od określenia, co tak naprawdę oznacza oczyszczanie.

"Kiedy mówimy o oczyszczaniu twarzy, mówimy zazwyczaj o użyciu środka czyszczącego oprócz wody", powiedział HuffPost Nada Elbuluk, dermatolog z Keck Medicine z USC i adiunkt kliniczny dermatologii na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. "Coś, co pomoże w usunięciu oleju i brudu oraz rzeczy, które gromadzą się na twarzy w ciągu dnia, a których sama woda nie zrobi wystarczająco dużo."

Co się dzieje, gdy w ogóle nie myjesz twarzy?

Kiedy całkowicie wstrzymujesz się od mycia twarzy, dermatolog z Nowego Jorku i New Jersey Meghan Feely ostrzegał, że "nie oczyszczanie może spowodować trądzik, szczególnie po dniu na plaży lub po treningu, lub dla tych, którzy noszą kaski lub kapelusze i może zauważyć trądzik na czole, jeśli pot nie jest spłukany".

Nawet jeśli się nie pocisz, życie codzienne styka się z elementami, które zatykają pory, a te elementy powinny być regularnie usuwane. "Podczas snu i w ciągu dnia, na naszej skórze gromadzą się olejki i martwe komórki skóry". "W ciągu dnia, jesteśmy również narażeni na zanieczyszczenia środowiska."

Te zanieczyszczenia "mogą być zakaźne, jak bakterie lub wirusy", powiedział Elbuluk. "To mogą być alergeny, to mogą być brudy, to mogą być wszystkie rodzaje rzeczy, ale rzeczy, które nie chcą mieć długotrwałego kontaktu ze skórą. Zdrowa skóra to skóra, która jest oczyszczana z tego typu rzeczy. ”

Elbuluk zauważył, że pozostawienie resztek makijażu, brudu i/lub oleju utrudnia skuteczność takich produktów jak filtr przeciwsłoneczny. "Te produkty nie mogą przenikać tak dobrze, jeśli Twoja skóra nie jest czysta, ponieważ masz na niej jakąś warstwę" - powiedziała. "Zmniejszasz skuteczność tych produktów."

Jednak nasza skóra na dłuższą metę naturalnie złuszcza się. "Wszyscy jesteśmy jak węże, a skóra obraca się co 21 dni", powiedziała Rebecca Baxt, dermatolog z New Jersey, HuffPost. "To dzieje się naturalnie."

Co jeśli użyję tylko chusteczek do makijażu?

Osoby noszące makijaż, jak aktorka Sarah Hyland, mogą polegać na chusteczkach do makijażu, które, jak powiedziała InStyle, są "darami boskimi". ... Tego właśnie używam na co dzień. Nie myję twarzy, tylko to robię."

"Czasami [chusteczki do makijażu] są dobre, żeby zdjąć pierwszą warstwę", powiedział Baxt. "Ale wolę myć się delikatnym mydłem lub środkiem czyszczącym w zimnej do ciepłej wodzie z końcówkami palców, w przeciwieństwie do chusteczek do makijażu. Te chusteczki mają w sobie chemikalia - dlatego mogą pozostać w szczelnym pojemniku". Są ludzie, którzy mają na to alergię."

Elbuluk zaleca, aby osoby używające makijażu nadal czyściły je po użyciu. "Nie robią wszystkich tych samych rzeczy, co środki czyszczące, które mają specyficzne właściwości biochemiczne, aby usunąć wszystkie zabrudzenia i olejek z twarzy", powiedziała. "Same chusteczki zwykle nie wystarczają."

To, jak często należy myć, zależy od rodzaju skóry.

Osobom, które mają już trądzik, firma Baxt sugeruje, aby "myć twarz co najmniej dwa razy dziennie", podczas gdy osoby o mieszanej skórze "prawdopodobnie będą myć się wystarczająco dobrze raz dziennie".

To samo dotyczy osób o suchej skórze. Dermatolog Steven Xu powiedział, że "mogą przesadzić", myjąc się zbyt często środkiem czyszczącym. "Oczyszczacze usuwają wierzchołek skóry i niektóre z naturalnych olejków, które wytwarza twoje ciało" - mówi adiunkt dermatologii z Northwestern University Feinberg School of Medicine HuffPost. "To może być złe w kontekście ludzi o suchej lub wrażliwej skórze."

Skóra starzejąca się też ma tendencję do bycia bardziej suchą i nie wymaga mycia dwa razy dziennie. "Z wiekiem przestajesz wytwarzać naturalne substancje nawilżające, tak jak robi to młoda skóra", powiedział Xu. "Więc środki czyszczące mogą być bardzo szorstkie dla skóry, która jest trochę bardziej zniszczona."

Dodał: "Ludzie, którzy nie noszą dużo makijażu i nie nakładają [produktów] na twarz i nie przetłuszczają się, to jest ten rodzaj skóry, który niekoniecznie musi być umyty religijnie".

Elbuluk powiedział, że pranie może powodować suchość: "Użycie prawdziwego środka czyszczącego nie jest potrzebne więcej niż dwa razy dziennie", powiedziała. "Dla osób, które myją się więcej niż dwa razy dziennie, ma on tendencję do nadmiernego wysuszenia twarzy, nie przynosząc żadnych dodatkowych korzyści".

Co ty pierzesz ze sprawami.

Zasadniczo, nie ma "twardej i szybkiej zasady, jeśli chodzi o częstotliwość mycia twarzy", powiedział Xu. "Wszystko zależy od rodzaju skóry i tego, czym myjecie twarz".

Wybór środka czyszczącego będzie zależał od rodzaju skóry. "Jeśli masz wrażliwą skórę, możesz wybrać delikatny, bezalkoholowy preparat oczyszczający", powiedział Feely. "Jeśli masz skórę podatną na trądzik, możesz wybrać jeden ze składników takich jak kwas salicylowy lub nadtlenek benzoilu."

Elbuluk poleca środki czyszczące takich marek jak Dove, Cetaphil czy Cerave. "Te są dobre dla wrażliwej lub regularnej skóry kombinowanej", powiedziała. "Postaraj się, żeby to było proste. Łagodny, delikatny środek czyszczący jest zazwyczaj wystarczający dla większości ludzi."

Firma Baxt "nie ma problemu" z osobami z suchą skórą stosującymi środki do oczyszczania oleju, ale nie popiera ich w przypadku osób, które regularnie chorują na trądzik lub już mają tłustą skórę. "Nie wierzę w to, że jeśli jesteś tłusta, nakładaj więcej oleju na swoją skórę" - powiedziała. "Nie mam problemu z olejkiem oczyszczającym, jeśli masz suchą skórę, ale jeśli masz trądzik, nie jestem fanką."

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top