• 22 kwietnia 2024

Biegunka potrafi skutecznie osłabić organizm i go odwodnić. Przyczyny jej mogą mieć podłoże wirusowe, bakteryjne lub wynikać z wymagającego leczenia chorób przewlekłych. By uniknąć przykrych konsekwencji rozwolnienia, należy zaopatrzyć się w skuteczny lek na biegunkę. Na szczęście wiele preparatów w aptece dostępnych jest bez recepty, ale który z nich będzie najlepszy? Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w poniższym artykule.

Biegunka — co to jest? Jakie są jej objawy?

Biegunka to zaburzenie objawiające się częstym oddawaniem stolca, najczęściej rzadkiej konsystencji (rozwolnionego). Jeżeli wizyt w toalecie jest więcej niż trzy lub stolce mają wagę powyżej 200 gramów, można stwierdzić biegunkę.

Wyróżnia się dwa typy biegunek, biorąc pod uwagę długość ich trwania:

  • - przewlekła — trwająca ponad 4 tygodnie,
  • - ostra — objawy jej ustępują przed upływem 14 dni;

Rozwolnienie może być także systematyzowane pod względem przyczyny jej wystąpienia. Z tego powodu można mieć do czynienia z biegunką wirusową, bakteryjną oraz taką, która występuje w wyniku zażywania silnych leków. Biegunka może się także pojawić w wyniku przewlekłej choroby jelitowej, zatrucia pokarmowego lub nadmiernego stresu. Bez względu na powód, w razie potrzeby należy sięgnąć po skuteczny lek na biegunkę.

Pierwsza pomoc w biegunce — nie lekceważ odwodnienia!

Najgroźniejszym niebezpieczeństwem, jakie niesie za sobą biegunka, jest odwodnienie organizmu. Jest ono szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i małych dzieci, dlatego też priorytetem podczas rozwolnienia, jest przyjmowanie dużej ilości płynów. W trakcie ciężkich biegunek zwykła woda jednak nie wystarczy i należy skorzystać z dostępnych w aptece preparatów elektrolitowych. Ich wybór jest duży i w zależności od wieku osoby, która zmaga się z biegunką, można wybrać:

  • - granulki do sporządzenia zawiesiny,
  • - gotowe napoje elektrolitowe w butelkach;

Elektrolity są niezbędne w trakcie biegunki, ponieważ uzupełniają utracone witaminy, mikroelementy i substancje odżywcze takie jak:

  • - chlorek sodu,
  • - glukoza,
  • - magnez,
  • - potas,

Należy jednak pamiętać, że jeżeli w trakcie przebiegu biegunki występują wymioty i wysoka gorączka, konieczne może okazać się nawadnianie w warunkach szpitalnych za pomocą kroplówki.

Skuteczny lek na biegunkę w aptece — te produkty są bez recepty!

Nifuroksazyd

Nifuroksazyd to skuteczny lek na biegunkę, której źródłem jest zakażenie bakteryjne. Cechuje się szybkim działaniem natomiast nawet po początkowym ustąpieniu objawów biegunki, powinien być stosowany tak długo, jak zaleci lekarz. Dostępny jest w postaci tabletek (dla dorosłych) lub w syropie (dla dzieci). Dawkowany powinien być zgodnie z treścią ulotki lub wskazówek lekarskich. Jest to dobrze tolerowane lekarstwo na rozwolnienie, ale jak każdy preparat, może wywoływać reakcję alergiczną na substancje czynne.

Węgiel aktywny

Węgiel aktywny doskonale sprawdza się zarówno w biegunkach bakteryjnych, wirusowych, jak i w tych wywołanych przez zatrucie pokarmowe. Jego działanie oparte jest na wchłanianiu patogenów i toksyn, które powodują rozwolnienie. Przez swoje właściwości absorbujące należy zachować 2-godzinny odstęp między jego zażyciem a przyjęciem innych leków. Węgiel aktywny może znacząco osłabiać ich działanie i wchłanianie w jelitach.

Loperamid

Loperamid to skuteczny lek na biegunkę różnego pochodzenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że jego działanie oparte jest wyłącznie na spowolnieniu perystaltyki jelit. Działa zatem jedynie objawowo. Świetnie sprawdza się w przypadku rozwolnienia, które nie trwa długo, ale nie powinien być stosowany w przypadku przedłużających się biegunek o nieznanej etiologii. Loperamid w odpowiednich dawkach może być podawany zarówno dzieciom powyżej 6 roku życia, jak i dorosłym.

Jak każdy lek, również Loperamid ma kilka przeciwwskazań, z którymi każdy powinien się zapoznać, czytając ulotkę.

Diosmektyd

Diosmektyd to kolejny skuteczny lek na biegunkę o właściwościach absorbujących szkodliwe substancje. Może być podawany w stosownej dawce nawet dzieciom, które ukończyły 2 rok życia. Sprawdza się zarówno w przypadku rozwolnienia przewlekłego, jak i ostrego.

W leczeniu biegunek wykorzystuje się także takie substancje jak:

  • - białczan tianiny,
  • - racekadotryl;

Skuteczny lek na biegunkę to ten, który dostosowany jest do przyczyn, jakie spowodowały zaburzenie pracy jelit. By dobrać odpowiedni, wystarczy zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top