• 27 maja 2024

Uzależnienie (od greckiego narkotyku - drętwienie i mania - mania) to choroba charakteryzująca się nieodpartym głodem narkotykowym (od greckiego narkotico - odrętwienie). Leki w małych dawkach powodują euforię, w dużych dawkach - oszałamiający, narkotyczny sen.

Zespół odstawienia (wycofanie)

Ciągłe stosowanie narkotyków prowadzi do zwiększenia dawek, a wreszcie do uzależnienia fizycznego i psychicznego. Uzależnienie fizyczne to tak zwany zespół odstawienia (wycofanie). Jeśli z jakiegoś powodu narkotyk nie dostanie się do organizmu na czas, zaczną się mdłości i wymioty, zimny pot, bolące stawy, osłabienie jak pierwsze objawy narkomanii. Uzależnienie psychiczne to niezdolność do odrzucenia narkotyków, jest to jeszcze poważniejszy przejaw uzależnienia. Narkoman zatraca się w narkotykach, nieustannie o nim myśli.

Objawy narkomanii to także słabnąca kondycja organizmu. Osoby, które od dawna używają narkotyków, cechuje wycieńczenie organizmu. To zniszczona wątroba, osłabione serce i zmniejszona odporność. Ponadto większość osób uzależnionych od narkotyków rozprzestrzenia wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Uzależnienie można nazwać powolnym samobójstwem. Będąc pod wpływem narkotyków, osoba przez pewien czas odczuwa euforię - bardzo przyjemny stan. Po czasie „wzloty” są zastępowane przez całkowicie przeciwne uczucia. Aby pozbyć się cierpienia spowodowanego odstawieniem, uzależniony musi ponownie przyjąć dawkę.

Oznaki uzależnienia

Objawy i skutki narkomanii nie pojawiają się po pojedynczej dawce, jeśli nie weźmie się pod uwagę bardzo silnych narkotyków. Uzależnienie od narkotyków trwa zwykle około sześciu miesięcy. W tym czasie krewni i przyjaciele mogą zauważyć pierwsze oznaki zażywania narkotyków.

Warto zwrócić uwagę na wygląd i zachowanie. W taki czy inny sposób przypominają stan zatrucia przy braku zapachu alkoholu. To też zmiana świadomości o różnych głębokościach, od łagodnych stopni, kiedy człowiek wygląda, jakby dopiero co się obudził, do głębokiego ogłuszenia. Takie zaburzenie świadomości obserwuje się, gdy dana osoba zatruwa się tabletkami nasennymi , uspokajającymi , lotnymi substancjami odurzającymi. Odurzony uśmiecha się bezcelowo, mamrocze coś lub wręcz przeciwnie, zaczyna się denerwować. Podczas przyjmowania bardzo dużych dawek środków odurzających świadomość całkowicie się wyłącza.

Następuje zmiana aktywności ruchowej. Osoba będąca w stanie zatrucia narkotykami jest letargiczna, zrelaksowana, nieruchoma, zapada w drzemkę. Prosi innych, aby zostawili go w spokoju i pozostawiony samemu sobie, może szybko zasnąć. Zwykle w stanie zatrucia narkotycznego niestabilność obserwuje się podczas chodzenia. Osoba nie może iść w linii prostej. Trudno jej pozostać w pozycji stojącej i siedzącej, szczególnie z zamkniętymi oczami. Odurzony nie jest w stanie wykonywać ruchów wymagających dużej dokładności, jego ręce i nogi ciągle drżą, w tym stanie pismo radykalnie się zmienia. Podkreślona ekspresja mowy jest zauważana przy użyciu konopi indyjskich , efedronu. W innych formach zatrucia ( pigułki nasenne, uspokajające , lotne substancje odurzające ) mowa jest najczęściej spowalniana, niewyraźna, z rozmytą artykulacją, tak jakby ktoś miał „płatki w ustach”.

Sama narkomania i leczenie narkomani i objawów jest chorobą niezwykle groźną. Leczenie trwa tutaj latami, a osoba uzależniona jest narażona na nawrót nałogu przez całe życie. Dowiedz się więcej na osrodkiterapeutyczne.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top