• 14 lipca 2024

Nie jest tajemnicą, że retinol jest uważany za złoty standard, jeśli chodzi o naprawdę skuteczne i przekształcające składniki pielęgnacyjne skóry. Jeśli kiedykolwiek rozmawiałaś z dermatologiem, przeczytałaś kilka artykułów o pielęgnacji skóry lub przewróciłaś się przez strony czasopisma, to wiesz, że pochodna witaminy A jest odpowiedzią na wiele, wiele nieszczęść związanych z pielęgnacją skóry. Masz trądzik? Retinol. Zaczynasz widzieć drobne linie? Retinol. Ciemne plamy? Nie musimy tego mówić.

Cóż, nienawidzimy być nosicielami złych wieści, ale jeśli chodzi o niektóre rodzaje zmarszczek i problemy ze skórą, takie jak plamy słoneczne, jest tylko tyle, co mogą zrobić produkty do pielęgnacji miejscowej skóry - tak, nawet wszechmocny, ukochany retinol. Podczas gdy na pewno istnieją rzeczy, którym można zapobiec i które można leczyć za pomocą miejscowych serum i kremów, niektóre problemy skórne najlepiej pozostawić profesjonalistom i takie rzeczy jak Botox lub zabiegi laserowe.

Ale jak możesz określić, czy Twoje cele związane ze skórą są osiągalne przy użyciu Twojego ulubionego, fantazyjnego serum, czy też po prostu wyrzucasz pieniądze w błoto, próbując zmontować rozwiązanie, które można znaleźć tylko w gabinecie dermatologicznym? Poprosiliśmy profesjonalistów o przełamanie różnych rodzajów zmarszczek i ciemnych plam, które mogą pojawić się na naszej skórze - i jak ustalić, kiedy nadszedł czas na wizytę u dermatologa, jeśli naprawdę chcesz, aby zniknęły.

Najpierw rzeczy pierwsze: Czy są różne rodzaje zmarszczek?

"Istnieją zasadniczo dwie duże klasyfikacje", powiedział Sheetal Sapra, dermatolog i współzałożyciel ICLS Dermatologia i Chirurgia Plastyczna. Pierwsza z nich to zmarszczki statyczne. Nie są one zależne od ruchu. Są one po prostu jakby tam. "Zazwyczaj powstają w wyniku naturalnego procesu starzenia, który powoduje utratę kolagenu i objętości. Mogą być jednak podkreślone przez czynniki zewnętrzne, zwłaszcza przez palenie i ekspozycję na słońce."

Na drugim końcu spektrum są dynamiczne zmarszczki. "To są linie, które pojawiają się w wyniku wielokrotnych ruchów twarzy. Te ruchy twarzy tworzą w skórze zmarszczki, które z czasem stają się stałe."

Jak możesz stwierdzić, czy Twoje zmarszczki są dynamiczne?

"Najczęstszym miejscem, w którym zobaczysz zmarszczki dynamiczne, jest miejsce na czole" - powiedziała Sapra. "Wynikają one z przesunięcia brwi w górę, mrużenia lub stresu." Być może słyszałeś o pionowych liniach między brwiami nazywanych "wzniesieniami", podczas gdy poziome linie na czole nazywane są "liniami martwymi". "Kolejny wspólny obszar jest wokół oczu - 'kurze łapy'," wyjaśniła Sapra. "Kiedy poruszasz brwią do góry, na przykład, linie na czole są głębsze." Stąd wiesz, że to są dynamiczne zmarszczki.

będziesz musiał "zmodyfikować swoje nawykowe zachowanie", aby naprawdę zobaczyć długotrwałe zmiany.

Jak można odwrócić statyczne zmarszczki?

Zależy to od umiejscowienia i głębokości zmarszczek, ale zmarszczki statyczne, szczególnie te spowodowane przez genetykę, są skomplikowane. "Niektórzy ludzie mają silniejsze mięśnie w różnych częściach twarzy, a niezależnie od tego, jaki jest wyraz genowy, będzie on taki sam, jak u ich rodziców", powiedział Murad. Więc zapobieganie jest naprawdę kluczowe, jeśli chodzi o tego typu zmarszczki. Pielęgnacja skóry na poziomie medycznym powinna być wprowadzona tak wcześnie, jak to tylko możliwe, aby pomóc w zapobieganiu powstawania zmarszczek", powiedział Sapra, który postrzega produkty miejscowe jako środek zapobiegawczy i sugeruje, aby "w miarę starzenia się kontynuować dopracowywanie swojego schematu". Jednak pielęgnacja skóry [produkty] nie byłyby najlepsze jako samodzielny zabieg dla ciężko starzejącej się, pomarszczonej skóry".

Ponieważ styl życia i środowisko naturalne odgrywają tak ważną rolę w powstawaniu tego typu zmarszczek, "najważniejszym produktem do pielęgnacji skóry w każdej sytuacji jest filtr przeciwsłoneczny UVA/UVB o szerokim spektrum i minimalnym SPF 30", powiedział Sapra. "Krem przeciwsłoneczny jest antystarzeniowy - zapobiega procesowi fotostarzenia".

Nie oznacza to jednak, że preparaty do stosowania miejscowego nic nie zrobią w przypadku zmarszczek statycznych, które już powstały. "Choć nie jest to najlepsze rozwiązanie, to jednak uzyskasz korzyści niezależnie od konsekwentnego stosowania produktów do pielęgnacji skóry, które rozwiążą Twoje konkretne problemy" - powiedział Murad.

Jaki rodzaj produktów do pielęgnacji skóry najlepiej sprawdza się w przypadku zmarszczek statycznych?

Spójrz, znasz już odpowiedź. "Retinol," powiedział Murad. "To jeden z tych wszechstronnych składników." (Widzisz, mówiliśmy ci.) Więc choć nie zamraża żadnych mięśni i całkowicie wygładza skórę, retinol "widocznie minimalizuje linie i głębokie zmarszczki, wyrównuje koloryt skóry i zwiększa jej blask", powiedział Murad.

A co ze skórą? Ton problemy spowodowane uszkodzeniami spowodowanymi przez słońce?

Podczas gdy "nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może spowodować uszkodzenie wiązek kolagenu, które żyją pod powierzchnią skóry" i spowodować zmarszczki, wyjaśnił Murad, że gorąca kula ognia na niebie, z którą mamy poważny związek miłości/nienawiści, również przyczynia się do - niespodzianek - przerażających plam słonecznych. Z czasem i przy powtarzających się uszkodzeniach, może pojawić się kolekcja pigmentacji lub melaniny, znana jako plama słoneczna - powiedziała Sapra.

Czy preparaty miejscowe działają na plamy przeciwsłoneczne, czy też najlepszym rozwiązaniem są lasery?

Wszystko, począwszy od witaminy C (rozjaśniającej), poprzez alfa-hydroksykwasy (złuszczającej i stymulującej rotację komórek skóry), aż po, tak, retinol, będzie prawdopodobnie robiło różnicę - jest to po prostu kwestia tego, jak dużej różnicy szukasz.

"Zabiegi laserowe takie jak ExcelV lub PicoSure mogą być ukierunkowane na pojedyncze zmiany chorobowe, takie jak plamy słoneczne lub pęknięte naczynia krwionośne", powiedziała Sapra HuffPost. "Zabiegi IPL (intensywnie pulsujące światło) mogą leczyć ogólną powierzchowną pigmentację brązową i czerwoną w skórze. Stosujemy również lasery znane jako Fraxel, Halo lub ProFractional do leczenia przebarwień skóry. Jest to idealny sposób na wykorzystanie medycznej pielęgnacji skóry w połączeniu z indywidualnym planem leczenia, aby uzyskać najbardziej optymalne rezultaty dla każdej osoby".

Jeśli ciemne plamy, których chcesz się pozbyć, są niewielkie, "zawsze najpierw spróbowałbym zastosować środki miejscowe", powiedział Murad. "Daj im solidną szansę na pracę przez kilka miesięcy, a jeśli to nie pomoże, to idź dalej z laserem."

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top