• 27 maja 2024

Produkcja miodu wymaga przede wszystkim pszczół. Byśmy mogli cieszyć się jego smakiem, potrzebujemy jednak dobrego sprzętu.

Wanienka do odsklepiania miodu

Dobra wanienka do odsklepiania miodu to obecnie podstawa każdego pszczelarza. To z jej pomocą jest w stanie dobrze odsklepić miód, a różnorodność wanienek do odsklepiania pozwala dobrać taki model, który będzie nam odpowiadał.

Większość wanienek do odsklepiania miodu jest wykonanych z plastiku i wyposażonych w sito ze stali nierdzewnej. Ich cena jest bardzo różna, zależna od wielkości wanienki, jakości sita i akcesoriów dodatkowych, takich jak:

  • specjalne stoły na wanienkę do odsklepiania
  • dodatkowy zawór
  • trzpień do ułożenia na ramce

Oczywiście każdy model wanienki do odsklepiania jest trochę inny, lecz działa na podobnych zasadach. Dobranie pasującego na  modelu nie powinno więc być trudne.

Poza wanienkami do odsklepiania pszczelarze potrzebują też innych sprzętów, by radzić sobie z oddzielaniem miodu. Jedną z takich maszyn jest wirówka do miodu.

Wirówka do miodu

Wirówka do miodu – nazywana potocznie Miodarką lub Miodziarką – to kolejny „niezbędnik pszczelarza”. To dzięki niej jesteśmy w stanie w sposób łatwy i dość przyjemny oddzielić miód od plastra – wystarczy włożyć go do miodarki. System wirowy – napędzany ręcznie lub elektrycznie – dzięki sile odśrodkowej wykona za nas zadanie.

Istnieje kilka rodzajów wirówek:

  • Diagonalne (Idealne dla początkujących, którzy produkują miód przede wszystkim dla własnych potrzeb)
  • Kasetowe (Najlepiej sprawdzą się w średnich i dużych pasiekach. Są wyposażone w zmienna ilość kaset, w których umieszczone są ramki. Działają w sposób automatyczny lub półautomatyczny)
  • Radialne (Podobnie jak kasetowe doskonale sprawdza się na średnich i dużych pasiekach. Charakteryzują się jednak duża ilością ramek w koszu, ułożonych w taki sposób, że wirowanie odbywa się tylko w  jednym kierunku)

Każda z nich posiada też możliwe do wymiany części. Dzięki temu nie musimy się martwić, że - jeśli coś się z nią stanie - będziemy zmuszeni kupić nowy model.

Miód – owoc pracy pszczół!

Bez pszczół nie byłoby miodu i ucierpiałby cały ekosystem. Warto więc dbać o pszczoły, a te, w nagrodę, dadzą nam swój najcenniejszy skarb, czyli pyszny miód.

Artykuł partnera

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top