• 27 maja 2024

Jąkanie się jest zaburzeniem mowy. Jeśli się jąkasz, możesz wiedzieć, co chcesz powiedzieć, ale trudno jest wydobyć te słowa. Może się wydawać, że słowa się utknęły, albo że w kółko je powtarzasz. Możesz też zatrzymać się przy niektórych sylabach. Jąkanie dotyczy osób w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Około 75 procent dzieci traci to jąkanie z czasem. Pozostałe 25 procent doświadcza tego zaburzenia w ciągu całego dorosłości. Około 3 milionów dzieci i dorosłych w Stanach Zjednoczonych jest dotkniętych tym zaburzeniem. Chociaż jąkanie nie może być całkowicie wyleczone, jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby poprawić swoją mowę.

Wskazówka #1: Zwolnij

Jednym z bardziej efektywnych sposobów na zatrzymanie jąkania się jest powolne mówienie. Pośpiech w myśleniu może spowodować jąkanie się, przyspieszyć mowę lub mieć problemy z wydostaniem słów. Wzięcie kilku głębokich oddechów i powolne mówienie może pomóc kontrolować jąkanie się.

Wskazówka nr 2: Praktyka

Sięgnij do bliskiego przyjaciela lub członka rodziny, aby sprawdzić, czy może usiąść z tobą i porozmawiać. Ćwiczenie mowy w bezpiecznym otoczeniu może pomóc Ci poczuć się bardziej swobodnie z samym sobą i sposobem, w jaki brzmi Twoja mowa. Korzystne może być również dołączenie do grupy samopomocy z innymi osobami, które się jąkają. Możesz dowiedzieć się, co sprawdza się w przypadku innych osób, gdy przemawiają publicznie lub nawet w małych grupach przyjaciół.

Wskazówka nr 3: Przejdź na elektronikę

W niektórych przypadkach pomocne może być specjalistyczne urządzenie douszne zwane monitorem mowy. Urządzenia te wykorzystują oprogramowanie do sprzężenia zwrotnego z opóźnieniem i ze zmianą częstotliwości, aby pomóc Ci mówić płynniej.

Podobnie jak aparat słuchowy, urządzenie mocuje się do wewnętrznej strony ucha użytkownika. Oprogramowanie zmienia dźwięk Twojego głosu i opóźnia go o ułamek sekundy. Może to pomóc w spowolnieniu mowy i umożliwić mówienie bez jąkania się. Chociaż istnieją pewne badania wspierające skuteczność urządzenia, nie jest jasne, czy efekty te są długotrwałe. Urządzenia te często kosztują wszędzie od 2 500 do 4 500 dolarów, więc ważne jest, aby mieć pewność, że jest to najlepsza opcja dla Ciebie. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, jakie korzyści może przynieść urządzenie do uszu i czy dostępne są jakieś programy pomocy finansowej.

Lekarz może również zalecić bardziej przystępne cenowo urządzenie do pomocy w mowie.

Jak mogę pomóc mojemu przyjacielowi lub członkowi rodziny?

Jeśli rozmawiasz z kimś, kto się jąka, ważne jest, abyś pozwolił mu mówić w jego własnym tempie. Próba pospieszenia się z mówieniem tylko utrudni im zakończenie dzielenia się swoimi przemyśleniami. Nie powinieneś też próbować kończyć za nie swoich wyroków. Bądź cierpliwy i pozwól im skończyć na własną rękę. To nie tylko pomoże im w pracy nad jąkaniem, ale może mieć pozytywny wpływ na ich ogólne samopoczucie.

Długoterminowe wsparcie jest niezbędne, aby pomóc ukochanej osobie w jej jąkaniu się.

Nie ma lekarstwa na jąkanie się, ale można nim skutecznie zarządzać. Ćwiczenie i przyswajanie mowy może pomóc w ograniczeniu jąkania z czasem. Rozwijanie sieci wsparcia rodziny i przyjaciół jest kluczowe. Korzystne może okazać się nawet dołączenie do grupy wsparcia dla osób jąkających się. Certyfikowany patolog mowy może udzielić Ci spersonalizowanych wskazówek.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top