• 14 lipca 2024

Jąkanie się jest skomplikowanym problemem z mową. Przyczyna i wyzdrowienie jest nadal trochę tajemnicze. To może być bardzo frustrujące dla tych, którzy z tym żyją. Ten artykuł opisuje, co należy wiedzieć o jąkaniu, kiedy należy się nim zainteresować i gdzie można znaleźć informacje, które są odpowiednie dla dziecka.

Co to jest jąkanie?

Jąkanie się jest określane jako brak wymowy. Płynność to zdolność do płynnego, dokładnego i pewnego mówienia. Niefluencja jest odwrotna: Mówcy zmagają się z dźwiękami i fizycznym procesem mówienia. Osoby jąkające się mogą czasami odczuwać napięcie w mięśniach twarzy, głowy i szyi. Mogą nawet stracić głos na kilka sekund, gdy zmagają się ze słowami. Wiele dzieci doświadczy dezorientacji, gdy nauczą się mówić. Począwszy od około 18 miesiąca życia (lub wcześniej) dziecko może od czasu do czasu jąkać się, ponieważ pracuje nad nowymi dźwiękami i słownictwem.

Zazwyczaj ten rodzaj nieudolności obejmuje powtórzenie jakiegoś słowa. To chyba nie przeszkadza dziecku, kiedy to się dzieje. Na przykład, dziecko powie "Ja-ja-ja lubię lody", ale nie wykaże żadnych oznak napięcia ani walki. Możesz również zauważyć, że dziecko jest najbardziej zniechęcone, gdy jest zmęczone lub spieszy się z wypowiadaniem słów szybciej niż może je wypowiedzieć. Dzieci, które jąkają się jako problem z mową, często zmagają się z sylabą, a nie z całym słowem, i mogą powtarzać dźwięk więcej niż kilka razy. Dziecko może nawet zapytać, dlaczego trudno mu mówić. Możesz zauważyć, że oczy, szyja i usta dziecka są napięte, ponieważ działają przez trudności w mówieniu. Oznaki takie jak te są dość spójne i nie wydają się być związane z tym, czy dziecko jest zmęczone czy podekscytowane. Oczywiście, u niektórych dzieci objawy będą łagodne, a u innych poważniejsze.

Czy jąkanie się dziecka wymaga leczenia?

Terapeuci różnią się pod względem właściwego czasu leczenia jąkania, a także pod względem najlepszych metod leczenia. Artykuł opublikowany kilka lat temu przykuł uwagę mediów, ponieważ wydawał się sugerować, że dzieci w ogóle nie potrzebują leczenia i rozwiążą problem jąkania się w miarę dorastania. Badacze sugerowali jednak, że niektóre dzieci nie będą potrzebowały terapii klinicznej i że ich jąkanie zakończy się samo z siebie. Zdarza się to czasem z niewielką pomocą w domu, albo w miarę dorastania dziecka.

Wielu naukowców sugeruje obecnie, że wszystkie osoby jąkające się powinny być oceniane pod kątem konkretnych informacji, w tym:

  • Wiek dziecka. Jeżeli dziecko jąka się jeszcze do 5. roku życia lub zacznie się jąkać po 3. roku życia, może skorzystać z terapii.
  • Płeć dziecka. Chłopcy mogą być bardziej skłonni do jąkania się dłużej niż dziewczynki.
  • Historia rodzinna. Jąkanie wydaje się być genetyczne, co oznacza, że występuje w rodzinach.
  • Nasilenie jąkania się dziecka. Ci, którzy bardziej się zacinają, z większym prawdopodobieństwem skorzystają na pracy z wykwalifikowanym specjalistą.
  • Przyczyna jąkania się. Okresy głębokiego stresu mogą poprzedzać początek jąkania, więc wiedza o tym, co dzieje się w życiu dziecka, jest pomocna dla specjalistów, którzy oceniają, czy terapia mowy coś zmieni.

Kiedy szukać pomocy przy jąkaniu u dziecka?

Jeśli dziecko się jąka, a profesjonalista mówi, że terapia pomoże, najlepiej nie czekać. Badania wykazują, że im później dziecko otrzyma terapię jąkania, tym trudniej będzie rozwiązać ten problem. Dodatkowo jąkanie może powodować zmiany w umiejętnościach społecznych i kondycji fizycznej dziecka. Wczesna terapia może mieć realny wpływ na rozwój dziecka.

Możesz się zastanawiać, dlaczego wszystkie dzieci nie są leczone na jąkanie. Jeśli terapia mowy może pomóc, dlaczego nie spróbować? Niektóre badania sugerują, że skupianie się na jąkaniu, przez rodziców, nauczycieli i terapeutów, może w rzeczywistości pogorszyć problem wielu dzieci. Wydaje się, że jąkanie rozwiązuje się samo u tej samej liczby dzieci, bez względu na to, czy są one objęte terapią. Wielu ekspertów twierdzi, że dobrze jest pozwolić niektórym dzieciom "wyrosnąć z niego", jeśli zostały one ocenione pod kątem tych punktów informacji wymienionych powyżej.

Gdzie szukać pomocy przy jąkaniu się

Jeśli Twoje dziecko jest oceniane jako jąkające się, znajdziesz pomocne informacje od tych organizacji.

  • Fundacja Jąkająca się dysponuje obszernymi informacjami dla rodzin dotkniętych problemem jąkania się. Na stronie www.stutteringhelp.org można znaleźć inspirujące historie osób jąkających się, które pomimo problemu z mową doskonale sobie radzą.
  • Krajowe Stowarzyszenie Jąkające się jest dobrym źródłem informacji na temat lokalnych grup wsparcia. Dostarczają one również informacji, aby pomóc ludziom, od dorosłych do dzieci, w radzeniu sobie z jąkaniem. Inne osoby mające podobne doświadczenia można znaleźć na stronie www.westutter.org.
  • International Stuttering Association oferuje informacje z całego świata i co roku wydaje biuletyn informacyjny zawierający m.in. aktualne wyniki badań i zalecenia dotyczące książek. Pomocna strona internetowa ISA może być przetłumaczona na ponad 40 języków za pomocą jednego kliknięcia myszką. Sprawdź je na stronie www.isastutter.org.

Kolejne kroki
Naukowcy zauważyli, że rodzice często są bardziej zdenerwowani jąkaniem niż dzieci. Ważne jest, aby o tym pamiętać. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko się jąka, daj mu trochę czasu, aby zorientował się, czy jest to etap rozwoju, czy też faktyczny problem z mową. Jeżeli nadal uważasz, że jąkanie jest problemem, porozmawiaj z lekarzem, aby jak najszybciej zająć się tym problemem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top