• 27 maja 2024

Każdy z nas doskonale wie, że rozwój dziecka w łonie matki składa się z kilku konkretnych etapów. W ich trakcie płód, który prawidłowo się rozwija, powinien osiągnąć określony wzrost. Jeśli jednak do tego nie dochodzi, rodzice powinni natychmiast udać się do lekarza i zweryfikować, co się dzieje.

Czym jest hipotrofia płodu?

Hipotrofia płodu to nic innego jak wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu, które występuje u aż trzech do dziesięciu procent wszystkich ciąż. Schorzenie to oznacza określenie wzrostu oraz rozwoju płodu, jako niepoprawne, gdyż jest ono opóźnione względem jego wieku. Wyróżniamy hipotrofię asymetryczną oraz symetryczną. Czym charakteryzuje się każda z nich?

Hipotrofia symetryczna płodu - co warto wiedzieć?

Symetryczna hipotrofia płodu pojawia się wtedy, gdy zarówno waga płodu, jak i jego wzrost są niższe, niż odgórnie ustalone normy na konkretny tydzień życia płodu. W związku z tym niezwykle ważne jest poprawne określenie wieku płodu przez lekarza. W przeciwnym razie może dojść do omyłkowego stwierdzenia hipotrofii, czy też wszelkiego rodzaju innych ograniczeń rozwoju płodu. Symetryczna hipotrofia płodu może pojawić się do dwudziestego tygodnia ciąży. Co więcej, zdarzają się także przypadki, kiedy występuje w przypadku niskiego wzrostu matki oraz ciąż mnogich. W sporej części wypadków dochodzi do tego schorzenia za sprawą infekcji, takich jak zakażenie ospą wietrzną, toksoplazmozą, cytomegalią, grypą, opryszczką, czy też różyczką. Ponadto, nawet palenie papierosów oraz picie alkoholu w ciąży może prowadzić do wystąpienia hipotrofii płodu. 

Czym cechuje się hipotrofia asymetryczna płodu?

Asymetryczna hipotrofia płodu pojawia się wtedy, gdy korpus płodu jest nieco zmniejszony, a kończyny, jak i główka rozwijają się zupełnie normalnie. W przypadku, gdy dochodzi do tego rodzaju schorzenia, istnieje poważne ryzyko niedorozwoju mięśnia sercowego, a także wielu innych narządów wewnętrznych, takich jak mózg, czy też nadnercza. U płodu może wystąpić podwyższenie poziomu trójglicerydów, może on także być niedotleniony. Jak się można domyślić, sytuacje te prowadzą do problemów z życiem dziecka po jego urodzeniu. Z jakich powodów dochodzi do asymetrycznej hipotrofii płodu? Powodów może być naprawdę wiele, jednak do najważniejszych zaliczamy cukrzycę ciążową, niedożywienie matki oraz jej wady serca, a także nadciśnienie tętnicze.

Jak wygląda leczenie hipotrofii płodu?

Leczenie płodu, u którego została stwierdzona hipotrofia płodu, jest naprawdę trudne. Mimo tego jest ono konieczne, gdyż w przeciwnym razie prawidłowy rozwój może być niemożliwy. Hipotrofia leczona jest za pomocą umożliwienia tak dobrego ukrwienia, jak to tylko możliwe, a także pobudzenia krążenia w organizmie matki. Co więcej, kiedy mamy do czynienia z trudnymi przypadkami, matce są podawane konkretne leki odpowiedzialne za pobudzanie krążenia. W przypadku, gdy płód nie jest zagrożony, rodzicielka powinna leżeć na lewym boku, a także stosować się do specjalnej diety, jaką zaleci jej lekarz.

Dowiedz się więcej na stronie forumginekologiczne.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top