• 14 lipca 2024

Uzależnienie młodzieży od środków psychoaktywnych jest wciąż popularnym problemem. W sidła używek i niebezpiecznych substancji wpadają coraz to młodsze osoby, którym ciężko zerwać z nałogiem oraz powrócić do dawnego życia. Taki stan najczęściej wymaga zasięgnięcia specjalistycznej pomocy w klinice leczenia uzależnień lub skorzystania ze specjalnych terapii leczenia nałogu dla osób niepełnoletnich. Bardzo niebezpiecznym i nie do końca rozpoznanym rodzajem używek są dopalacze, które największą popularnością cieszą się wśród młodzieży. Ich zażywanie prowadzi nie tylko do uzależnienia, ale także do pojawienia się zmian w organizmie, które mogą powodować ciężkie uszczerbki na zdrowiu, a nawet śmierć. Dlaczego walka z dopalaczami jest taka trudna? Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy i pomów osobie, będącej w nałogu?

Dlaczego walka z dopalaczami jest tak trudna?

Dopalacze są rodzajem środków odurzających oraz uzależniających, z których najczęściej korzystają nastolatkowie oraz starsza młodzież. To bardzo niebezpieczne substancje chemiczne, które nie tylko wpędzają młodocianych w nałóg, ale niekorzystnie wpływają na zdrowie i funkcjonowanie organizmu. Ich składnikami są niebezpieczne, toksyczne związki, jak ołów, mefedron, etylon czy rtęć, które mogą doprowadzić do zmian w układzie nerwowym, a także zaburzeń pracy serca czy wątroby i nerek. Skutkiem pozostawania w nałogu wywołanego dopalaczami jest:

  • - zmiana zachowania, agresja,
  • - doświadczanie halucynacji i omamów, 
  • - doprowadzenie do nieodwracalnych zmian w tkankach mózgu i narządach wewnętrznych,
  • - depresja, uczucie zmęczenia i brak chęci do życia, 
  • - pojawienie się silnych bóli głowy i migren,
  • - zatrzymanie akcje serca i śmierć osoby uzależnionej.

Trudność w walce z dopalaczami, które wciąż obecne są w niektórych miejscach, jest stała modyfikacja składu przez osoby, które je produkują. Taka metoda utrudnia ich badanie przez naukowców, czego skutkiem jest brak objęcia konkretnych dopalaczy zakazem narkotykowym. Dopalacze są łatwo dostępne wśród młodzieży, a na skutek złego towarzystwa lub młodzieńczej ciekawości łatwo uzależnić się od ich działania.

Tego rodzaju substancje zawierają zazwyczaj kilka składników o działaniu psychoaktywnym, które w kolaboracji prowadzą do silnego uzależnienia lub uszczerbku na zdrowiu. Występują w różnej postaci, co znacznie utrudnia ich wyłapanie przez odpowiednie organy. Najczęściej dostępne są w kolorowych opakowaniach, które przekłuwają wzrok młodzieży. Dodatkowo, dla zabezpieczenia sprzedawcy przed ukaraniem na ich opakowaniu widnieje dopisek "nie do spożycia".

nastolatek na celowjiku

Co zrobić, kiedy najbliżsi przyznają się do nałogu?

Dopalacze, a właściwie substancje, które zawierają, w krótkim czasie prowadzą do uzależnienia. Rozpoznanie takiego stanu u najbliższych nie jest proste. Zachowanie po zażyciu środka w dużej mierze zależne jest od głównej substancji, jaka wywołuje działanie psychoaktywne. Każdorazowa, widoczna zmiana zachowania nastolatka powinna wzbudzić zainteresowanie rodzica. Głównymi objawami uzależnienia od dopalaczy jest nietypowy wygląd oczu, zmiana samopoczucia, stany euforyczne, po których następuje otępienie, a także częstsze prośby o pożyczkę pieniędzy i pojawienie się kłopotów z nauką. Pomoc młodzieży w wyjściu z nałogu wymaga interwencji specjalistów, którzy potrafią odpowiednio wpłynąć na młodego człowieka poprzez zastosowanie terapii leczenia uzależnień.

W sytuacjach krytycznych zdarza się, że nastolatek sam przyznaje się do uzależnienia od dopalaczy. To moment, w którym odpowiednia reakcja rodzica może dać mu szansę na szybki powrót do normalnego funkcjonowania, a także wyrwać się z sidła nałogu. Zapewnienie właściwej pomocy może uchronić nastolatka przed zrujnowaniem swojego zdrowia, a w skrajnych przypadkach, przez utratą życia.

Co można zrobić po przyznaniu się nastolatka do uzależnienia od dopalaczy?

  • - nie należy reagować histerycznie ani agresywnie w stosunku do dziecka. Wybuch złości może wpłynąć na utratę zaufania do rodzica i doprowadzić do zamknięcia się w sobie, ucieczki z domu lub całkowitej utraty więzi rodzicielskiej,
  • - należy po omówieniu problemu z dzieckiem poszukać właściwej instytucji lub osoby z zewnątrz, która jest w stanie pomóc uporać się z nałogiem. Doskonałym wyborem jest skorzystanie z pomocy terapeutów lub specjalistycznych ośrodków leczenia uzależnień, które dzięki fachowej wiedzy potrafią skutecznie pomóc osobie uzależnionej od dopalaczy,
  • - należy uważnie słuchać dziecka i obserwować jego zachowanie, a także wykazać zrozumienie. Karanie za spożywanie dopalaczy przynosi jedynie krótkoterminowe efekty, które skutkują szybkim powrotem do nałogu, co jest powodowane chęcią ucieczki od problemu.

Nałóg i uzależnienie od substancji odurzających wśród młodzieży są wciąż dużym problemem. Posiadanie odpowiedniej wiedzy pozwoli na podjęcie właściwych kroków, które pozwolą nastolatkom skutecznie uwolnić się od nałogu. 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top