• 14 lipca 2024

Wiele osób skarży się na często powracający ból głowy. Jeśli nasila się on zarówno podczas pochylania się, jak i podczas przechodzenie z chłodniejszego do cieplejszego pomieszczenia, wiele wskazuje na to, że może być on konsekwencją problemów z zatokami. Jest to tym bardziej prawdopodobne, jeśli dodatkowo zmagamy się z nawracającym, uporczywym katarem. Niestety, jeśli w grę wchodzi diagnostyka chorób zatok, musimy mieć świadomość tego, że nadal jest ona dość mocno ograniczona. Przeważnie jedynym sposobem na postawienie trafnej diagnozy jest wykonanie tomografii komputerowej zatok. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat tego badania.

Czym są zatoki?

Popularne zatoki to wypełnione powietrzem przestrzenie, które są zlokalizowane w ludzkiej czaszce. Znajdują się poniżej oczodołu, nad oczodołami, między nimi a nosem, a także u ujścia kości nosowej. Ich funkcje są dość zróżnicowane. To właśnie one odpowiadają za ogrzewanie i nawilżanie powietrza wdychanego przez nas przez nos, chronią jednak również twarzoczaszkę przed urazami, a jednocześnie pomagają nam w mówieniu i odbieraniu bodźców nerwowych. I choć są tak ważne, utrzymanie ich w dobrym zdrowiu nie jest wcale proste. Wiele wskazuje na to, że nawet 15 procent Polaków zmaga się z wciąż nawracającymi chorobami zatok nieustannie uskarżając się na ból głowy, nosa oraz katar. Niestety, wiele osób nieustannie zmaga się z leczeniem zatok na własną rękę. Niedoleczone choroby zatok mogą być jednak wyjątkowo groźne, a jednym z ich najniebezpieczniejszych powikłań jest zapalenie zatok – zarówno ostre, jak i przewlekłe.

Tomografia komputerowa zatok i jej specyfika

Tomografia komputerowa zatok jest wyjątkowo precyzyjnym badaniem, które znajduje zastosowanie wtedy, gdy pojawia się konieczność zdiagnozowania chorób zatok przynosowych. Obraz, który uzyskuje się podczas badania jest niezbędny do precyzyjnej oceny tego, w jakim stanie znajdują się kości i tkanki miękkie w bezpośredniej bliskości zatok przynosowych. Badanie jest wykonywane z zastosowaniem promieniowania jonizującego podobnie, jak wówczas, gdy wykonywane są zdjęcia rentgenowskie. Wiązka promieni jest przepuszczana przez ciało pacjenta w tym miejscu, które ma być zobrazowane, a więc przez te okolice czaszki, w których umiejscowione są zatoki.

Tomografia komputerowa zatok – wskazania

Tomografia komputerowa zatok jest wykonywana w celach diagnostycznych wówczas, gdy zachodzi podejrzenie, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym lub innymi schorzeniami charakterystycznymi dla zatok przynosowych. Decyzja o jej wykonaniu może zapaść choćby wtedy, gdy pojawia się podejrzenie tego, że w zatokach znajduje się płyn zwłaszcza, jeśli wyniki badań radiologicznych nie dają jasności w tej sprawie. Badanie jest precyzyjne, może więc zwrócić uwagę lekarza również na te zmiany, których nie da się wykryć decydując się na tradycyjne badanie radiologiczne. Tomografię komputerową stosuje się również wtedy, gdy pojawia się konieczność zdiagnozowania stopnia uszkodzenia zatok. Bywa też zalecana, gdy lekarz stara się ocenić wady rozwojowe twarzoczaszki, a także, gdy pojawia się obawa, że w zatokach znajdują się guzy nowotworowe.

Tomografia komputerowa zatok

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top