• 14 lipca 2024

Nie od dziś wiadomo, że świeżo wyciskane soki owocowe mają właściwości antyoksydacyjne. Pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru nagromadzonych w nim toksyn. Jednak najbardziej zaskakującą ich właściwością jest zdolność do usuwania kamieni nerkowych.

Kamica nerkowa to dolegliwość, polegająca na powstawaniu w układzie moczowym złogów szczawianu, fosforanu wapnia, czasami również kwasu moczowego, fosforanu magnezowo-amonowego, czy nawet cystyny, które w efekcie różnorakich zaburzeń pozostały w formie nierozpuszczonej. Ponieważ nerki są odpowiedzialne za usuwanie z krwi zbędnych produktów przemiany materii oraz utrzymywanie elektrolitów i wody na prawidłowym poziomie, w przypadku powstania w nich kryształków dochodzi do nieprawidłowego odpływu moczu, co w konsekwencji zaburza pracę całego organizmu.

Kamienie nerkowe - przyczyny powstawania

W większości przypadków chorych nie da się jednoznacznie określić przyczyny powstania dolegliwości. Mimo to można zaobserwować, że częściej złogi w układzie moczowym powstają u osób, które:

  • przyjmują zbyt małą ilość płynów (w tym przede wszystkim wody),
  • spożywają zbyt dużo mięsa,
  • nadużywają soli,
  • stosują dietę ubogą w warzywa i owoce,
  • są obciążone genetycznymi wadami.

W efekcie niewłaściwego odżywiania mogą więc powstać w nerkach kryształki, które utrudniają bądź wręcz uniemożliwiają usuwanie toksyn, jako zbędne produkty przemiany materii i kumulują się wewnątrz organów, doprowadzając do zaburzeń ich pracy, a finalnie nawet do niewydolności. Złogi wraz z upływem czasu zaczynają powodować piekący ból przy próbie oddania moczu, a w niektórych przypadkach także nudności i wymioty.

Metody leczenia kamicy nerkowej

W 50% przypadków osób, które miały kamienie w nerkach jest to dolegliwość epizodyczna, która nigdy więcej się nie powtarza. Zwykle jest to efekt zmiany stylu odżywiania, przyjmowania odpowiednich leków i regularnej kontrola u lekarza urologa. W pozostałych przypadkach nawroty zdarzają się co 5 - 10 lat.

W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie szczegółowych badań, co zwykle kończy się przepisaniem odpowiednich leków, które pozwalają na skuteczne wyleczenie. Ponieważ nie są to substancje obojętne dla organizmu i mogą wywołać szereg nieoczekiwanych skutków ubocznych, warto posiłkować się alternatywnymi metodami leczenia niefarmakologicznego.

Soki owocowe - niefarmakologiczny sposób na zwalczanie kamieni nerkowych

Jednym z najbardziej skutecznych naturalnych sposobów wspomagania usuwania złogów z układu moczowego jest picie soku z grejpfruta i aloesu. Przepis został opubliowany w 2003 r. w "The Scientific Principles and Practices of Herbal Medicine".

Składniki:

Miąższ z liści aloesu
1/2 szklanki soku grejpfrutowego (100 ml)
2 łyżki miodu (50 g)

Grejpfrut i aloes należy zmiksować, a następnie dodać miód. Warto przy tym pamiętać, by tak przyrządzonego soku nie podgrzewać do temperatury powyżej 40 st. Celsjusza, gdyż wówczas miód straci wszystkie cenne prozdrowotne właściwości.

Równie spektakularne efekty może przynieść świeży sok z mango, kantalupy, pomarańczy i grejpfruta. Ma on właściwości przeciwutleniające i doskonale wspiera organizm w pozbywaniu się nagromadzonych w nim toksyn.

Składniki:

1/2 mango
1 pomarańcza
1 grejpfrut
1/4 kantalupa

Wszystkie owoce po obraniu i wypestkowaniu należy zblendować, aż do uzyskania gładkiej konsystencji.

Osobom, które stronią od egzotycznych smaków, z pewnością przypadnie do gustu przepis na sok  z marchwi, jabłka, pomarańczy oraz ogórka. Ma on działanie oczyszczające, antyoksydacyjne i dodatkowo rozpuszcza kamienie nerkowe.

Składniki:

4 marchewki
2 jabłka
2 ząbki czosnku
1 ogórek
1 pomarańcza
Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki po obraniu i oczyszczeniu należy zblendować do uzyskania konsystencji smoothie. W zależności od preferencji można dolać odrobinę wody mineralnej, która rozrzedzi nieco sok.
 

Jednym z najbardziej odżywczych i odświeżających soków można przyrządzić z żurawiny. Zawiera ona silne antyoksydanty i zapobiega przywieraniu bakterii, takich jak garbniki, do ścian kanalików nerkowych. Jest to również owoc, który bardzo często jest zalecany przez lekarzy i farmaceutów przy zakażeniach dróg moczowych.

Składniki:

1 szklanka soku z żurawiny (250 ml)
1/2 szklanki wody (125 ml)
1 łyżka soku z cytryny (15 ml)
Sposób przygotowania:

Wszystkie składniki wystarczy dokładnie wymieszać i spożyć sok po kilku minutach.

Więcej o przyrządzaniu soków na kamienie nerkowe prosto z wyciskarki dowiedz się na https://hurompolska.pl/blog/przepisy/sok-na-kamienie-nerkowe/

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top