• 20 czerwca 2024

Wizyta u dentysty dla wielu wiąże się z ogromnym wyrzeczeniem, strachem i wątpliwościami. Wiadomość o konieczności pozbycia się zęba jest dla nas zatrważająca. Zdarzają się sytuacje, w których konieczne okaże się usuwanie ósemek. Wśród pacjentów panuje niesłuszne przekonanie, że ekstrakcja okazuje się bolesna, w konsekwencji zwlekamy z ważną wizytą u specjalisty. Może to prowadzić do poważnych powikłań, które spowodują liczne komplikacje.

Wyrywanie ósemek- dlaczego należy je usuwać?

Na lekcjach biologii mogliśmy się dowiedzieć, że zęby mądrości, które zwane są również ósemkami, są ostatnimi zębami trzonowymi u człowieka. W zdecydowanej większości przypadków pojawiają się pomiędzy 17 a 26 rokiem życia, jednakże nie jest to stała reguła, bowiem zdarzają się sytuacje, w których wyrastają znacznie później. Podczas trwania tego procesu musimy liczyć się z nieprzyjemnym dyskomfortem, który będzie nam towarzyszył. 

Dlaczego tak się dzieje? Otóż wyrzynająca się ósemka pokrywa dziąsło, w konsekwencji tworzy się "kieszonka". Kiedy spożywamy pokarm, gromadzą się tam resztki żywności. To tworzy doskonałe warunki do tego, aby szkodliwe bakterie mogły się rozwijać, przez co utrzymanie higieny jamy ustnej jest często dość problematyczne. To z kolei prowadzi do tego, że powstaje próchnica. Dodatkowo zwiększa się prawdopodobieństwo stanu zapalnego czy też nieprzyjemnej opuchlizny. 

Warto zdecydować się na zabieg usuwania ósemek, bowiem musimy liczyć się z tym, że możliwy jest ich niepoprawny wzrost. Przykładem może być wyrzynanie się pod złym kątem. Dodatkowo w łuku zębowym może brakować miejsca, w konsekwencji powszechne jest tłoczenie się zębów. Warto także wspomnieć o tym, że istnieją sytuacje, w których zęby mądrości nie wyrastają. Dopiero po zdjęciu RTG widać, że zatrzymały się one w kości. 

Kiedy powinniśmy zdecydować się na usuwanie ósemek?

W przypadku niektórych dolegliwości powinniśmy usunąć zęby mądrości. Przede wszystkim wskazaniem jest ból i powracający stan zapalny. Jest to również konieczna czynność w przypadku, gdy nie ma wystarczająco miejsca na wzrost zęba. Ósemkę należy wyrwać w przypadku zmian próchniczych, a także wtedy, gdy przeprowadzane jest leczenie ortodontyczne. Częstym zjawiskiem jest również częściowe wyrżnięcie zęba bądź całkowite zatrzymanie zęba- to również są wskazania do tego, by zdecydować się na zabieg usuwania. Warto wspomnieć o takich dolegliwościach jak ropień, zgorzel czy też zębopochodna- one także powodują, że wyrwanie zębów mądrości okazuje się konieczne.

Zabieg usuwania ósemek- na czym polega?

Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że usuwanie ósemek operacyjnie bądź chirurgicznie nie powoduje bólu. Jest to proces, który nie należy do najbardziej skomplikowanych. Specjalista wcześniej przeprowadza rozmowę z potencjalnym pacjentem. Następnie wykonuje się tomografię. Na tej podstawie możliwe jest ocenienie czy pozbycie się zęba mądrości jest rzeczywiście konieczne. 

W jaki sposób przygotować się do wyrywania ósemek?

Jedną z najważniejszych kwestii jest higiena jamy ustnej. Pamiętajmy o tym, aby przed rozpoczęciem całego procesu zdecydować się na spożycie posiłku. Jest to istotne, ze względu na to, że kilka godzin po zabiegu nie możemy konsumować ciepłych pokarmów. Przynajmniej 12 godzin przed usunięciem zębów mądrości należy bezwzględnie unikać palenia papierosów. Aby zminimalizować uczucie dyskomfortu po operacji, powinniśmy unikać aktywności fizycznej.

Podstawowe informacje na temat zabiegu usunięcia zębów mądrości

Zabiegiem tym zajmuje się specjalista zwany chirurgiem szczękowym. Cały proces jest w pełni bezpieczny, nie powoduje bólu ze względu na to, że stosuje się znieczulenie miejscowe. Czas trwania zabiegu oscyluje w granicach 1 godziny. Aby dokładnie widzieć stan zęba, specjaliści korzystają z zaawansowanego sprzętu w postaci mikroskopu. Po zabiegu powstaje rana, która to jednak jest oczyszczana za pośrednictwem ozonu, a następnie odpowiednio zabezpieczana. 

Jeśli po kilku godzinach pojawił się obrzęk- nie musimy się tym martwić. Jest to zupełnie normalne zjawisko, które może zostać zminimalizowane poprzez zastosowanie zimnych okładów. Pamiętajmy o tym, aby wyeliminować kofeinę, papierosy i alkohol do czasu, gdy zębodół nie zniknie, w przeciwnym wypadku może dojść do powikłań w postaci wystąpienia zapalenia. Czas gojenia się rany wynosi około tydzień.

W przypadku, gdy odczuwasz jakikolwiek dyskomfort związany z zębami mądrości nie czekaj - udaj się do specjalisty i błyskawicznie uporaj się z problemem. Dowiedz się więcej o problemie związanym z usuwaniem ósemek na https://cdcstomatologia.pl/usuwanie-osemek.html.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top