• 14 lipca 2024

Zespoł Hakima jest terminem alternatywnym, który określa chorobę o nazwie normotensyjne wodogłowie. Tenże typ wodogłowia w większości przypadków dotyka osób, które ukończyły już sześćdziesiąty rok życia. Objawy tejże choroby mylone są czasami z symptomami innych schorzeń. Właśnie dlatego warto poznać oznaki charakterystyczne zespołu Hakima, aby w porę móc zareagować oraz trafnie móc zdiagnozować to zaburzenie. Dzięki temu pacjent, który cierpi na normotensyjne wodogłowie może o wiele szybciej zostać poddany leczeniu odpowiedniemu oraz także ma dużo większe szanse na rokowania pozytywne.

Czym jest wodogłowie normotensyjne?

Wodogłowie, który jest także zwane wodomózgowiem to stan, podczas którego mamy do czynienia z zaleganiem patologicznym płynu mózgowo-rdzeniowego właśnie w obrębie komorowego układu mózgu. Może to prowadzić do wzrostu śródczaszkowego cieśnienia. Płyn ten jest swoistą cieszą, która wypełnia podpajęczynówkową przestrzeń, kanał rdzenia kręgowego oraz układ komorowy. Produkcja oraz wchłanianie płynu mózgowo-rdzeniowego odbywa się w identycznym zakresie z prędkością wynoszącą 0,3 ml/minutę. Wodogłowie się rozwija gdy pojawiają się wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w krążeniu oraz w reabsorpcji płynu czy też dochodzi do jego produkcji nadmiernej.

Wodogłowie to rodzaj wrodzonej czy też nabytej wady. Wodogłowie wrodzone się już rozwija na etapie płodowego życia oraz spowodowane może być genetycznymi czynnikami czy też toksycznymi z zewnętrznego środowiska. Wodogłowie nabyte pojawić się może w zasadzie w każdym momencie życia oraz może być wynikiem zapalenia opon mózgowych, urazu czy też ucisku odpływu płynu mózgowo-rdzeniowego, nowotwory mózgu czy też krwawienia wewnątrz czaszkowego.

Wśród typów wodogłowia także można wyróżnić:

- wewnętrzne wodogłowie,

- zewnętrzne wodogłowie,

- mieszane wodogłowie,

- ex vacuo wodogłowie.

Z kolei wewnętrzne wodogłowie możemy podzielić na:

- okluzyjne wodogłowie,

- komunikujące wodogłowie,

- aresorpcyjne wodogłowie.

Zespół Hakima dodatkowo charakteryzuje się samym upośledzeniem odpływu czy też nadprodukcją płynu mózgowo-rdzeniowego z powiększeniem następującym przestrzeni płynowych wewnętrznych czy też zewnętrznych. Normotensyjne wodogłowie przebiega ze średnim prawidłowym ciśnieniem wewnątrzczaszkowym.

Zespół Hakina – przyczyny normotensyjnego wodogłowia

W pięćdziesięciu procentach przypadków zespół Hakima jest idiopatyczny. Co to oznacza? Oznacza to nic innego, że schorzenie to pojawia się w sposób spontaniczny czy też ma podłoże niewyjaśnione. U pacjentów pozostałych, stwierdza się wodogłowie wtórne normotensyjne, które występuje właśnie w wyniku zaburzenia krążenia płynu mózgowo-rdzeniowego. Wśród przyczyn wówczas wymienia się przede wszystkim:

- przebyte operacje mózgu oraz ewentualne powikłania po zabiegach w samym obrębie mózgu,

- urazy głowy,

- krwawienie podpajęczynówkowe,

- nowotwór mózgu,

- zakrzepy,

- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

- stan po radioterapii,

- nowotwór mózgu.

Dowiedz się więcej na stronie: https://www.forumneurologiczne.pl/artykul/zespol-hakima-czyli-wszystko-o-wodoglowiu-normotensyjnym/20184/2 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top