• 14 lipca 2024

Co to jest skan opróżniania żołądka?

Skan opróżniania żołądka jest również znany jako badanie lub test opróżniania żołądka. Procedura ta wykorzystuje medycynę nuklearną do określenia, jak szybko jedzenie opuszcza żołądek. Różni się on od standardowego badania rentgenowskiego tym, że wykorzystuje niewielką ilość materiału radioaktywnego do emisji energii fotonowej. Energia ta jest wykrywana przez kamerę gamma, która tworzy skomputeryzowany obraz.

Cel skanu opróżniania żołądka

Skany opróżniania żołądka są często wykorzystywane do diagnozowania niedowładu żołądka, czyli stanu, w którym mięśnie brzucha nie pracują prawidłowo. Opóźnia to wysyłanie jedzenia do jelita cienkiego. Lekarz może zlecić wykonanie skanu, jeśli często wymiotujesz, czujesz się rozdęty po jedzeniu lub narzekasz na ból brzucha. Inne częste objawy niedowładu żołądka i jelit to między innymi:

 • utrata masy ciała
 • zmiany w poziomie cukru we krwi
 • poważne odwodnienie
 • zapalenie przełyku, czyli zapalenie przełyku
 • niedożywienie z powodu nie wchłaniania składników odżywczych

Wiele z tych objawów może wpływać na jakość Twojego życia. Skan opróżniania żołądka może pomóc lekarzowi w zdiagnozowaniu niedowładu żołądka lub innych zaburzeń motoryki powodujących te objawy.

Czego można się spodziewać po procedurze

Skany opróżniania żołądka wykonywane są w szpitalach przez specjalistów przeszkolonych w zakresie medycyny nuklearnej lub radiologii. Przed skanem zjesz coś stałego (zwykle jajecznicę), coś płynnego i niewielką ilość bezsmakowego materiału radioaktywnego. Substancja radioaktywna pozwala kamerze śledzić jedzenie w procesie trawienia. Następnie położysz się na stole, gdy aparat będzie robił zdjęcia. W ciągu trzech do pięciu godzin aparat wykona cztery do sześciu skanów, z których każdy trwa około minuty. Niektóre szpitale używają aparatu gamma, który robi zdjęcia, gdy Ty stoisz. W obu przypadkach ważne jest, aby podczas skanowania pozostać nieruchomym.

Skany opróżniania żołądka u dzieci

Objawy niedowładu żołądka u dzieci są podobne do tych obserwowanych u dorosłych. Poproś swojego lekarza o wykonanie tego badania u dziecka, jeśli doświadcza ono któregoś z wymienionych wcześniej objawów.

Test dla starszych dzieci jest identyczny z testem dla dorosłych. Jeśli dziecko jest niemowlęciem, lekarz podaje dziecku radioaktywny pokarm w mleku lub preparacie w ramach badania zwanego badaniem mleka lub badaniem płynów. W tym przypadku, możesz zostać poinstruowana, abyś przyniosła swój własny preparat lub mleko z domu, aby upewnić się, że Twoje dziecko nie ma reakcji alergicznej. Substancja radioaktywna jest tak samo bezpieczna dla dziecka jak dla dorosłego. Badanie trwa zazwyczaj około trzech godzin dla dzieci. Jeśli zamiast tego dziecko otrzyma płynne badanie, aparat robi ciągłe zdjęcia przez około godzinę. Ważne jest, aby Twoje dziecko pozostało przez cały czas trwania badania. Upewnij się, że przed badaniem i w jego trakcie znajdziesz sposób na utrzymanie go w spokoju lub zajęcie, tak aby wyniki mogły być płynnie dostarczone. Poniższe pozycje mogą pomóc dziecku zachować spokój:

 • muzyka
 • Zabawki
 • Filmy
 • książki
 • przedmioty komfortowe, takie jak koce czy poduszki

Ryzyko
Przed skanem odczuwasz niewielką ekspozycję na promieniowanie z materiału znajdującego się w jedzeniu, które spożywasz. Nie jest to uważane za niebezpieczne, chyba że karmisz piersią, jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciążę. Każda osoba w tych okolicznościach powinna poinformować o tym lekarza przed wykonaniem badania opróżniania żołądka.

Jak się przygotować

Poza posiłkiem radioaktywnym przed badaniem nie powinno się nic jeść ani pić przez cztery do sześciu godzin przed badaniem. Jeśli masz cukrzycę, przynieś swoje lekarstwa lub insulinę, jeśli lekarz zażąda, abyś wziął je z badaniem. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą książek lub muzyki, aby umilić czas. Rodzic może chcieć przynieść ulubioną zabawkę lub smoczek swojego dziecka.

Daj znać technicy, jeśli bierzesz jakieś leki. Następujące leki mogą wpływać na szybkość opróżniania się żołądka:

 • czynniki prokinetyczne, które przyspieszają twój przewód pokarmowy
 • środki antyskurczowe, które spowalniają przewód pokarmowy.
 • opioidy, takie jak kodeina, Norco, Percocet i OxyContin

Powikłania zdrowotne, takie jak cukrzyca lub hipoglikemia, mogą wpływać na przydatność badania. Hormony mogą mieć również wpływ na wyniki badania, więc poinformuj swojego lekarza, jeśli jesteś w drugiej połowie cyklu miesiączkowego.

Alternatywy
Lekarz może również stosować inne badania w celu zdiagnozowania niedowładu żołądka, w tym:

 • test oddechu, podczas którego spożywa się posiłek przygotowany z określonego rodzaju węgla i co kilka godzin podaje się próbki oddechu, aby lekarz mógł przeanalizować jego zawartość
 • SmartPill, elektroniczna kapsułka, którą połykasz, która przemieszcza się przez przewód pokarmowy i wysyła dane do odbiornika danych, który trzymasz przy sobie przez cały czas trwania testu.
 • badanie ultrasonograficzne, które może pozwolić lekarzowi na obejrzenie przewodu pokarmowego i podjęcie decyzji, czy coś innego niż niedowład żołądka wywołuje u pacjenta objawy
 • endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego (IG), w której lekarz używa endoskopu do obejrzenia przełyku, żołądka i początku jelita cienkiego w celu sprawdzenia, czy nie ma niedowładów lub zatorów.
 • górna seria oznaczeń geograficznych, w której pijesz bar (który jest łatwy do zauważenia na zdjęciu rentgenowskim) i wykonujesz serię zdjęć rentgenowskich jelita cienkiego

Porozmawiaj z lekarzem o tych alternatywach, jeśli masz obawy dotyczące testu opróżniania żołądka.

Czego można się spodziewać po teście

Lekarz, który zamówił badanie, zazwyczaj dzwoni w ciągu kilku dni z wynikami. Lekarz może zalecić leki takie jak metoklopramid (Reglan), erytromycyna lub leki przeciwwymiotne w celu leczenia niedowładu żołądka i jego objawów. Mogą one również sugerować stymulację elektryczną żołądka. W tym zabiegu małe urządzenie zwane neurostymulatorem żołądkowym jest wprowadzane chirurgicznie do Twojego brzucha w celu stymulacji mięśni brzucha. Jest to zazwyczaj zalecane tylko wtedy, gdy nie reagujesz na leki. W rzadkich, poważnych przypadkach, może być potrzebna jejunostomia. W tym zabiegu lekarz wprowadza rurkę zasilającą przez brzuch do cebuli, części jelita cienkiego. Zabieg ten jest wykonywany tylko wtedy, gdy niedowład żołądka jest poważny i ma ogromny wpływ na jakość twojego życia. W większości przypadków rozpoznanie i leczenie niedowładu żołądka przed wystąpieniem jakichkolwiek poważnych objawów prowadzi do pozytywnego wyniku.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top