• 22 kwietnia 2024

Wady wzroku to powszechny problem, który dotyka ludzi na całym świecie. Wiele osób ma problemy ze wzrokiem, które utrudniają im codzienne życie. Należy skonsultować się z optometrystami lub okulistami. Problem ten można rozwiązać za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub operacji laserowej korekcji wzroku.

Wiele osób uważa, że niewyraźne widzenie, bóle głowy i drażliwość są objawami zmęczenia. Objawy te nie są często kojarzone z problemami ze wzrokiem. Jest to błąd. Z pomocą innowacyjnych metod można widzieć lepiej. Co to są wady wzroku? Co oznacza plus i minus?

Rodzaje wad wzroku

Rodzaj wady wzroku determinuje dyskomfort, jaki odczuwają ludzie. Mogą to być bóle głowy, pocieranie lub mrużenie oczu, intensywne wpatrywanie się w przedmioty. Trudności w czytaniu mogą dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Możesz odczuwać silne zmęczenie oczu. Co to są wady wzroku?

Istnieje wiele rodzajów problemów z widzeniem:

  • - krótkowzroczność,
  • - dalekowzroczność,
  • - astygmatyzm,
  • - starczowzroczność,
  • - daltonizm (niezdolność do rozróżniania kolorów)
  • - zaburzenia widzenia stereoskopowego

Każdy z tych problemów objawia się w inny sposób i każdy pacjent ma inne potrzeby.

Wada wzroku - minus

Krótkowzroczność nazywana jest również wadą wzroku minus. Jej przyczyną jest zbyt wypukła rogówka i nadmierne rozciągnięcie gałki ocznej. Osoby krótkowzroczne mają problemy z widzeniem przedmiotów znajdujących się daleko od nich. Obraz jest tym bardziej rozmyty, im dalej znajduje się od twarzy. Tylko przedmioty znajdujące się blisko twarzy mogą być wyraźnie widziane przez człowieka.

Krótkowzroczność jest najczęstszą wadą wzroku wśród dzieci, zwłaszcza w wieku szkolnym. Pojawia się zwykle między 7-8 a 12-13 rokiem życia. Z powodu tej wady dzieci mogą mieć trudności z czytaniem lub skupieniem wzroku. Dzieci z minusową wadą wzroku często przebywają w pobliżu komputera lub telewizora. Czytanie wymaga trzymania książki bardzo blisko oczu.

Ważne jest, aby korygować minusową wadę wzroku. Może ona prowadzić do całkowitej ślepoty, jeśli nie zostanie skorygowana. Często współistnieje z astygmatyzmem, czyli wadą wzroku powodującą zniekształcenie obrazu. Miopię można korygować za pomocą soczewek kontaktowych, okularów rozpraszających światło lub chirurgii laserowej. Zabieg ten jest dostępny tylko dla osób dorosłych powyżej 21 roku życia.

Wada wzroku - plus

Nadwzroczność, czyli dalekowzroczność, to inna nazwa wady wzroku plus. Wada ta sprawia, że osoby z tym schorzeniem mają trudności z widzeniem przedmiotów znajdujących się w dużej odległości. Mają one problem z widzeniem przedmiotów, które znajdują się blisko ich twarzy. Osoby z prezbiopią również noszą okulary. Wada ta pojawia się wraz z wiekiem i może postępować wraz z upływem czasu. Zwykle zaczyna się między 45. a 50. rokiem życia. Konieczne są wtedy okulary do czytania. Dalekowzroczność może być spowodowana płaską rogówką i krótką gałką oczną.

Wada wzroku plus może pojawić się u dzieci zaraz po urodzeniu. Powinna ona z czasem zniknąć. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Jeżeli wada nie jest zbyt duża i dotyczy obu oczu, nie można korygować dalekowzroczności u dzieci. Dla dzieci z nadwzrocznością okulary nie są zalecane, chyba że wada wynosi więcej niż 3,0 dioptrie.

Sprawdź także: 8 sposobów na ochronę oczu w biurze - czytaj na stronie http://instytutbr.pl/praca-w-biurze/8-sposobow-na-ochrone-oczu-w-biurze/dnf_zznl

wada wzroku

Wada wzroku - astygmatyzm

Astygmatyzm to kolejna wada wzroku, która ma swoje plusy i minusy. Powstaje, gdy rogówka i soczewka wykrzywiają się nieprawidłowo, co skutkuje nieostrym widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka. Często współistnieje z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, przez co jest trudny do zdiagnozowania. Astygmatyzm charakteryzuje się zamazanymi obrazami i zniekształceniami.

Przy małym astygmatyzmie korekcja nie jest wymagana. Soczewki kontaktowe lub okulary stosuje się tylko wtedy, gdy wada utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Laserowa korekcja astygmatyzmu powinna być precyzyjna. Dlatego zabieg laserowej korekcji zalecany jest osobom dorosłym z tym schorzeniem. Nie ma możliwości wykonania go u dzieci.

Jest to zabieg bardzo prosty. Jego wykonanie zajmuje zaledwie kilka minut. Innowacyjny laser wykorzystywany do wykonania zabiegu jest w stanie dać znieczulenie ogólne. Jest bardzo drogi. Ceny zaczynają się od 1800 zł. Niektóre metody mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Nie są one refundowane w całości przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz
Top